Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

W duńskim Aarhus zakończyły się żeglarskie mistrzostwa świata klas olimpijskich. Polacy do kraju wrócili bez medali.  Zdobyli za to kwalifikacje olimpijskie dla kraju w klasach RS:X kobiet i mężczyzn oraz Laser Radial. Już za rok impreza podobnego kalibru odbędzie się w Gdyni. Wówczas o tytuły najlepszych żeglarzy globu powalczą juniorzy.

Regaty trwały od 2 do 12 sierpnia, a do Aarhus udała się 38-osobowa reprezentacji Polski. Łącznie, impreza zgromadziła na starcie 1247 zawodników z 68 krajów. Przypomnijmy, iż mistrzostwa świata dla wszystkich klas olimpijskich odbywają się co 4 lata, na dwa lata przed igrzyskami olimpijskimi. W innych latach każda klasa ma swoje mistrzostwa świata oddzielnie. 

Za największe sukcesy polskich żeglarzy i żeglarek należy uznać wywalczenie kwalifikacji olimpijskich dla kraju w klasach RS:X kobiet i mężczyzn oraz Laser Radial. Zapewniły to 5. miejsca Zofii Klepackiej oraz Pawła Tarnowskiego, a także występy Magdaleny Kwaśnej oraz Agaty Barwińskiej (12. i 20. miejsce w Laser Radial). Nasze zawodniczki rozpoczęły już także walkę o imienną przepustkę na igrzyska i punktowane tu były miejsca od 1 do 20. Magda zdobyła teraz dziewięć, a Agata jedno „oczko”. 

Z ciekawostek. Po raz pierwszy w historii tych mistrzostw świata do programu zawodów został włączony kiteboarding, który na igrzyskach zadebiutuje dopiero w 2024 roku w Paryżu. Reprezentant Polski Maks Żakowski zajął ostatecznie 13. pozycję.

Przypomnijmy, iż już za rok to Gdynia będzie gościć tylu wybitnych żeglarzy podczas Mistrzostw Świata Juniorów World Sailing, które odbędą się  w dniach 13 – 19 lipca. Będą to największe młodzieżowe regaty świata w 2019 roku. Na starcie ma stanąć blisko 500 zawodników z 76 państw. 

Juniorzy w Gdyni powalczą o medale w najbardziej prestiżowych klasach, takich jak: 420 kobiet, 420 mężczyzn, 29er kobiet, 29er mężczyzn, Laser Radial kobiet, Laser Radial mężczyzn, RS:X mężczyzn, RS:X kobiet, katamaran Nacra 15 (klasa przygotowawcza do klasy olimpijskiej Nacra 17). Każda klasa rozegra 11 wyścigów. Jeden kraj będzie mógł wystawić jednego zawodnika (załogę) w danej konkurencji.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.