Ceny mieszkań w Gdyni: 11 867 zł/m² (listopad 2026). Rejony, metraże, rynek pierwotny i wtórny

Ceny nieruchomości w Gdyni - raport z rejestru cen

Barometr cen, listopad 2026: mediana ceny mieszkania w Gdyni wynosi 11 867 zł/m², o 304 zł (-2,5%) mniej niż średnia z 2025 r. Ceny transakcyjne pokazują jednak rynek zróżnicowany: znaczenie mają lokalizacja, metraż oraz wybór między mieszkaniem nowym a używanym. Analiza opiera się na kwotach z aktów notarialnych, nie na oczekiwaniach sprzedających z ogłoszeń.

Redakcja twojagdynia.pl dokłada szczególnych starań, by informacje na tej stronie były rzetelne i aktualne. Jeśli mimo to zauważysz błąd, zgłoś go redakcji.

Spis treści:

Ceny mieszkań w Gdyni: najważniejsze liczby

  • 11 867 zł/m² - mediana ceny mieszkań.
  • 304 zł (-2,5%) - spadek wobec średniej z 2025 r.
  • 10 000-14 512 zł/m² - przedział obejmujący połowę transakcji.
  • 603 666 zł - mediana ceny całego mieszkania.
  • 51 m² - mediana powierzchni.
  • 66% - wzrost ceny metra od 2019 r.

Infografika: ceny mieszkań w Gdyni
Infografika: ceny mieszkań w Gdyni

Nowe mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?

RynekMediana zł/m²
pierwotny (deweloperski)12 339
wtórny11 428

12 339 zł/m² na rynku pierwotnym wobec 11 428 zł/m² na wtórnym oznacza premię 8,0% dla nowych mieszkań. Na taką relację mogą wpływać zarówno cechy budynków, jak i lokalizacje inwestycji. Nie jest to automatycznie dopłata wyłącznie za nowość lokalu.

Ile kosztuje kawalerka, a ile duże mieszkanie?

MetrażMediana zł/m²
25-35 m² (kawalerki)12 430
35-45 m² (małe 2-pok.)11 932
45-55 m² (2-pok.)11 494
55-70 m² (3-pok.)11 222
70-90 m² (duże 3-4 pok.)11 820
90-120 m² (największe)16 728

11 222 zł/m² to najniższa mediana w zestawieniu, dotycząca lokali 55-70 m². Kawalerki kosztowały 12 430 zł/m², ale najwyższą stawkę, 16 728 zł/m², osiągał segment 90-120 m². Zależność nie jest więc liniowa: większa powierzchnia nie zawsze oznacza tańszy metr. Wykres pokazuje wyraźne rozdzielenie segmentów.

Ceny wg metrażu - Gdynia
Ceny wg metrażu - Gdynia

Mapa cen: gdzie najdrożej, a gdzie najtaniej

21 758 zł/m² w rejonie Molo Rybackie to najwyższa mediana w zestawieniu. Najniższa, 6 048 zł/m², dotyczy rejonu Osada Rybacka.

Rejonzł/m² (oba rynki)
Międzytorze17 208
Wzgórze Bernadowo16 301
Śródmieście15 645
Redłowo15 030
Chwarzno-Wiczlino14 029
Wzgórze Świętego Maksymiliana13 406
Wiczlino11 456
Działki Leśne11 433
Obłuże Nowe11 356
Witomino10 993
Stara Chylonia10 833
Chylonia9 829

* Dla rejonu Osada Rybacka zestawienie obejmuje dane od 2019 r.; okres jest inny niż dla bieżącego zestawienia miasta.

Mapa cen mieszkań - Gdynia
Mapa cen mieszkań - Gdynia

Ceny wg części miasta - Gdynia
Ceny wg części miasta - Gdynia

Osobno dla rynku pierwotnego i wtórnego. Te same części miasta liczone wyłącznie dla mieszkań od dewelopera i wyłącznie dla mieszkań używanych; kreska oznacza, że w rejestrze zabrakło transakcji danego rynku w tej części miasta.

Rejonpierwotny zł/m²wtórny zł/m²
Międzytorze16 89417 636
Wzgórze Bernadowo16 48916 003
Redłowo15 35114 311
Babski Figiel12 38510 242
Wiczlino11 51011 419
Molo Rybackie21 886-
Orłowo-17 467
Port16 238-
Śródmieście-15 585
Witomino-Radiostacja15 162 *12 739 *
Chwarzno-Wiczlino12 807 *14 901 *
Kolonia Chwaszczyno12 30914 279 *
Zielenisz11 805 *13 672 *
Kamienna Góra-13 580

* w rejestrze niewiele danych dla tej okolicy - wartość orientacyjna

Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Gdynia
Mapa cen mieszkań z rynku pierwotnego - Gdynia

Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Gdynia
Mapa cen mieszkań z rynku wtórnego - Gdynia

Ceny mieszkań przy konkretnych ulicach

Wśród ulic z najczęstszymi zmianami właściciela znalazły się:

  • ul. Jana Kazimierza - 10 001 zł/m²;
  • ul. Legionów - 15 429 zł/m²;
  • ul. Zbigniewa Kupca - 12 273 zł/m².

Przy ul. Kornela Makuszyńskiego mediana wyniosła 9 796 zł/m². Sam wybór ulicy może więc istotnie zmienić budżet potrzebny na podobny metraż.

Ceny działek w Gdyni

328 zł/m² wyniosła mediana ceny działek z ostatnich 24 miesięcy. Mediana powierzchni sprzedawanej parceli to 1 667 m².

Więcej lokalnych informacji z Gdyni jest na twojagdynia.pl. Sprawdź też, co dzieje się w najbliższych dniach – wydarzenia i imprezy zbieramy na twojagdynia.pl/wydarzenie.

Ile naprawdę kosztuje zakup: PCC, notariusz, opłaty

Przy zakupie mieszkania za 603 666 zł na rynku wtórnym PCC według stawki 2% wynosi około 12 073 zł. Zwolnienie obejmuje osoby spełniające warunki zakupu pierwszego mieszkania. Maksymalna taksa notarialna to około 3 917 zł z VAT, a opłaty sądowe za wpisy wynoszą 300 zł. Taksę można negocjować. Przy zakupie od dewelopera cena zawiera VAT i PCC nie występuje.

Jak zmieniały się ceny od 2019 roku

Historia cen pokazuje wzrost z 7 153 zł/m² w 2019 r. do 11 867 zł/m², czyli o 66%, średnio 7,5% rocznie. Bieżący spadek nie znosi zatem długoterminowego wzrostu kosztu zakupu.

Trend cen - Gdynia
Trend cen - Gdynia

Gdynia na tle regionu: gdzie za metr płaci się mniej

10 098 zł/m² wynosi mediana dla monitorowanych miast województwa pomorskiego. Gdynia przewyższa ją o 1 769 zł/m².

Gdynia wg GUS: mediana ceny mieszkań w IV kw. 2024 wyniosła 11 554 zł/m², wobec 10 151 zł/m² rok wcześniej, przy wzroście 13,8%.

MiastoOdległośćMediana zł/m²Różnica
Gdynia-11 867-
Gdańsk13 km13 075+10,2%
Rumia17 km10 370-12,6%
Reda22 km9 477-20,1%
Wejherowo27 km7 795-34,3%

Komentarz analityczny

304 zł/m² (-2,5%) poniżej średniej z 2025 r. oznacza zmianę kierunku względem wieloletniego tempa wzrostu 7,5% rocznie. Lokalny obraz to obecnie korekta po wcześniejszym wzroście, nie kontynuacja historycznego tempa.

6,3% wyniósł ogólnopolski wzrost cen mieszkań rok do roku w II kwartale 2026 r. (źródło: GUS, Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w II kwartale 2026 r.). Gdyński wynik pokazuje, że krajowy wzrost nie musi oznaczać jednakowego kierunku zmian w każdym mieście.

3,75% wynosiła stopa referencyjna na dzień publikacji (źródło: NBP, komunikat RPP po posiedzeniu 6-7 października 2026 r.). Koszt finansowania wpływa na budżety kupujących: dostępność kredytu może podtrzymywać popyt, ale jego przełożenie na ceny zależy również od konkurencji między sprzedającymi.

Co dalej z cenami? Jeśli popyt będzie rósł szybciej niż dostępna oferta, presja na wzrost może się zwiększyć. Jeśli konkurencja ofert pozostanie silna, kupujący mogą zachować przestrzeń do negocjacji. Twardych prognoz nie stawiamy.

Najczęstsze pytania

Ile kosztuje metr kwadratowy mieszkania w Gdyni?

Mediana wynosi 11 867 zł/m².

Czy ceny mieszkań w Gdyni rosną, czy spadają?

W zestawieniu są o 304 zł/m² (-2,5%) niższe od średniej z 2025 r.

Która część miasta jest najdroższa, a gdzie kupię najtaniej?

Skrajne mediany zestawienia to 21 758 zł/m² w rejonie Molo Rybackie i 6 048 zł/m² w rejonie Osada Rybacka.

Ile kosztuje kawalerka lub małe mieszkanie w Gdyni?

Dla 25-35 m² mediana wynosi 12 430 zł/m², a dla 35-45 m² - 11 932 zł/m².

Czy mieszkanie od dewelopera jest droższe niż z rynku wtórnego?

Tak: mediany wynoszą odpowiednio 12 339 zł/m² i 11 428 zł/m², z premią 8,0% dla rynku pierwotnego.

Ile kosztuje działka w Gdyni?

Mediana wynosi 328 zł/m² dla ostatnich 24 miesięcy.

Metodologia

Analiza powstała na podstawie Rejestru Cen Nieruchomości (RCN) prowadzonego przez starostwo powiatowe i udostępnianego przez GUGiK w serwisie geoportal.gov.pl - to rzeczywiste ceny transakcyjne z aktów notarialnych, nie ceny ofertowe. Podstawą tego opracowania jest 1142 transakcji mieszkaniowych z ostatnich 12 miesięcy - akty notarialne z datami od 2 stycznia 2026 do 26 czerwca 2026 (mieszkania 25-120 m² z aktów jednolokalowych; filtr 1500-30 000 zł/m² odcina garaże, transakcje pakietowe i symboliczne). Jeśli nie zaznaczono inaczej, wszystkie wartości - mediana dla miasta, zestawienia osiedli i rejonów, metraży i ulic oraz historia cen - obejmują łącznie rynek pierwotny (414 transakcji) i wtórny (728); rozdzielenie rynków pokazuje wyłącznie tabela w sekcji o mieszkaniach od dewelopera i z rynku wtórnego. Podajemy mediany - odporne na skrajne akty.

Tam, gdzie rejestr zawiera niewiele wpisów dla danej okolicy lub segmentu, wartość oznaczamy jako orientacyjną, a przy skrajnie małej liczbie danych w ogóle jej nie publikujemy. Dla części zestawień o rzadszych transakcjach analiza obejmuje dłuższy okres (do 24 miesięcy lub od 2019 r.), aby wynik był stabilny.

Podział miasta na rejony oparto na zwyczajowych nazwach z map OpenStreetMap (© OpenStreetMap contributors, licencja ODbL); granice są orientacyjne i nie są to jednostki administracyjne.

Stan danych: 2026-06-26; wpisy trafiają do rejestru z opóźnieniem do kilku tygodni, więc ostatnie 2-3 miesiące są niepełne i mogą ulec rewizji.

Dane GUS są kwartalnym zestawieniem z tego samego rejestru, publikowanym z opóźnieniem. Stanowią tło, a nie nowszą wersję lokalnego raportu. Porównanie krajowej dynamiki rocznej z lokalną zmianą wobec średniej z 2025 r. nie jest porównaniem identycznych okresów.

Analiza ma charakter informacyjny - nie stanowi wyceny nieruchomości ani porady inwestycyjnej. RCN nie zawiera informacji o standardzie lokali. Ten barometr cen aktualizujemy co miesiąc; następna aktualizacja: grudzień 2026.

Widzisz błąd lub nieaktualną informację? Zgłoś błąd, sprostowanie lub uwagę

Treści na stronie są opracowywane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji