Uczestnicy zajęć Gdyńskiego Poruszenia dla osób niepełnosprawnych ruchowo  14 stycznia odbyli pierwszy trening na mobilerach, czyli trzykołowych rowerach biegowych, które Miasto Gdynia kupiło od Fundacji Złotowianka.

Mobilery nie są zwykłym sprzętem sportowym. Nie tylko pozwalają osobom  z niepełnosprawnościami choć na chwilę uwolnić się od ograniczeń, ale także wzmacniają kondycję i mogą przyczynić się do wszechstronnej rehabilitacji – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu, które organizuje bezpłatne zajęcia sportowe dla gdynian.

Trzykołowe rowery biegowe pełnią funkcję rehabilitacyjną i sportową. Można z nich korzystać na powietrzu i w budynku. Sprzęt został skonstruowany tak, by jego użytkownicy, już przy niewielkiej liczbie wykonanych ruchów, mogli zacząć się przemieszczać. Przed rozpoczęciem korzystania z mobilera, użytkownik musi przyjąć pozycję stojącą, z dużym pochyleniem  do przodu. Ułatwia to specjalna, ergonomiczna podpórka, znajdująca się na wysokości klatki piersiowej oraz pasy bezpieczeństwa, które pełnią także funkcję stabilizującą.

Wydaje się, że jesteśmy świadkami nowego trendu, który u osób z niepełnosprawnością może zyskać uznanie. W niektórych miastach zakładane są sekcje RaceRunningu dla osób poruszających się na mobilerach. Gdzieniegdzie organizowane są nawet zawody w tej nowej, rodzącej się właśnie dyscyplinie sportu.

Start w zawodach na rowerach biegowych jest dla osób z niepełnosprawnością niezwykle motywujący i daje im ogromną satysfakcję – mówi Magda Biegańska, prowadząca zajęcia dla osób z niepełnosprawnością ruchową w ramach Gdyńskiego Poruszenia. – Osoby z porażeniem czterokończynowym z wielu sportów są wykluczone. Pozostaje im albo boccia, która jest mało dynamicznym sportem, albo właśnie taki rower – dodaje.

Jak podkreśla instruktorka, korzystając z rowerów biegowych, zmuszamy do ruchu całe ciało, a przyjęta pozycja niweluje krzywizny pleców i pozwala niepełnosprawnym dbać o mięśnie.

Wszystkich niepełnosprawnych ruchowo sympatyków aktywnej formy spędzania wolnego czasu zapraszamy na bezpłatne zajęcia z wykorzystaniem trzykołowych rowerów biegowych. Spotkania odbywają się w niedziele, o godz. 13:00 w Hali Lekkoatletycznej GCS (ul. Olimpijska 5/9 – wejście od strony Stadionu Miejskiego).


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.