Jak rozszczelnić okna plastikowe?

Okna plastikowe to najpopularniejsze przeszklenia, spotykane w wielu domach. Choć ich szczelność jest postrzegana za ważną zaletę, brak mikrowentylacji może być również niebezpieczny dla zdrowia. Jeżeli posiadamy okna z PCV, warto zastosować jeden ze sposobów ich rozszczelnienia, który zapewni niezbędny dopływ powietrza bez zbytniego wychłodzenia pomieszczeń.

Wyregulowanie śruby dociskowej

Jednym ze sposobów rozszczelnienia plastikowych okien jest zmniejszenie ich docisku do ramy okiennej. W ramie każdego skrzydła odnajdziemy śrubę dociskową, która jest odpowiedzialna za przyleganie ruchomej części przeszklenia do ościeżnicy. Jest ona widoczna jedynie po otwarciu okna. Aby ograniczyć siłę docisku, należy przekręcić śrubę zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Dzięki temu między ramą a skrzydłem powstanie nieco więcej przestrzeni, która zapewni optymalną mikrowentylację.

Montaż uszczelki infiltracyjnej

Uszczelka infiltracyjna to niewidoczne, ale skuteczne rozwiązanie, które umożliwia dopływ powietrza do pomieszczenia. Wygląda ona jak zwykła uszczelka, którą przyklejamy na ościeżnicę, najczęściej w jej górnej części. Dzięki szczelinom infiltracyjnym zachowana jest niezbędna mikrowentylacja, bez jednoczesnej starty ciepła z pomieszczenia. Jest to metoda nieinwazyjna, która równocześnie zapewnia dobrą izolację od dźwięków. W momencie, gdy chcemy zrezygnować z takiej opcji rozszczelnienia okien plastikowych, wystarczy zastąpić uszczelkę infiltracyjną zwykłym, tradycyjnym modelem.

Zastosowanie mikrouchyłu

Kolejną możliwością zmniejszenia szczelności okien PCV jest zastosowanie mikrouchyłu. Jest to funkcja dostępna w przypadku przeszkleń rozwierno-uchylnych, umożliwiająca minimalne uchylenie okna przy szczelinie wynoszącej do 1cm. Aby skorzystać z mikrouchyłu należy przestawić klamkę pod kątem 45 stopni, w pozycji między rozwarciem a uchyłem. Pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą pojawi się wtedy niewielka szczelina, która wpuści nieco powietrza z zewnątrz budynku. Warto pamiętać, że tak rozszczelnione okno nie zabezpiecza przed wtargnięciem niepożądanych osób, stąd w momencie, gdy opuszczamy mieszkanie wskazane jest ustawienie klamki w pozycji całkowicie zamkniętej. Jest to dobra opcja doraźna, która jednak nie powinna być stałym sposobem mikrowentylacji.

Montaż nawiewników

Jeżeli zależy nam na stałym dopływie świeżego powietrza przy zamkniętych oknach, należy rozważyć montaż nawiewników. Możemy wykonać je za niewielką opłatą już w momencie zamawiania nowych okien do naszego domu. Ich instalacja jest możliwa także w późniejszym czasie, warto jednak zlecić ją specjalistom, którzy nie zniszczą posiadanych przez nas przeszkleń. Nawiewniki są oferowane jako modele ręczne bądź automatyczne. Pierwsze z nich należy obsługiwać samodzielnie, dostosowując przepływ powietrza do naszych potrzeb. Drugi rodzaj nie wymaga ludzkiej ingerencji, samoczynnie reagując na zmiany ciśnienia bądź wilgotności. W przypadku przekroczenia określonych norm, nawiewnik dostosuje ilość wpuszczanego do wnętrz powietrza, ułatwiając zachowanie optymalnego mikroklimatu.