Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Już tylko 3 tygodnie dzielą nas od rozpoczęcia żeglarskich mistrzostw świata SAP 505 World Championship 2018 w Gdyni. Do regat zgłosiło się ponad 250 zawodników z 14 państw. Organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski przy udziale Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 oraz miasta Gdynia. 

Oczy sympatyków i całego żeglarskiego świata klasy 505 zwrócone będą na Polskę. 18 lipca w Gdyni rozpoczną się Mistrzostwa Świata Klasy 505. Już w tej chwili na liście startowej znajdują się nazwiska dwustu sześćdziesięciu żeglarzy z czternastu państw. Przez pięć regatowych dni dwuosobowe załogi będą walczyć o laur mistrza świata. 

– Położenie Gdyni to atut, który daje nieograniczone możliwości. Nasze miasto nierozerwalnie związane jest z morzem, a regaty rangi mistrzostw świata jeszcze bardziej wzmacniają jego żeglarski wizerunek. Uczestników witamy z otwartymi ramionami, głodni sportowych wrażeń na najwyższym poziomie. Wierzę, że to będą wspaniałe mistrzostwa, o których nie zapomnimy przez długi czas – przyznaje Wojciech Szczurek, prezydent miasta Gdyni.

Prawo do organizacji mistrzostw Polska otrzymała dwa lata temu. Wówczas w Anglii, podczas walnego zgromadzenia światowej federacji klasy 505 większość zagłosowała za kandydaturą Gdyni. Doceniono wieloletnią pracę Polskiego Stowarzyszenia Klasy 505 i środowiska żeglarskiego. W ciągu ostatnich piętnastu lat została zbudowana duża, stabilna i aktywna flota 505. Doceniono także walory Gdyni, jako miasta, organizatora regat.

Oficjalnym organizatorem mistrzostw jest Polski Związek Żeglarski. Współuczestniczy w tym przedsięwzięciu także Polskie Stowarzyszenie Klasy 505. Nieoceniony udział w działaniach organizacyjnych ma oczywiście miasto Gdynia. 

– To dla nas zaszczyt, że kolejna impreza światowego formatu zawita do Gdyni. Decyzja Międzynarodowego Stowarzyszenia Klasy 505 utwierdza nas w przekonaniu, że podążamy właściwą drogą, a nasze działania organizacyjne są doceniane na arenie międzynarodowej. Jesteśmy pewni, że doświadczenie zdobyte podczas imprez takich jak Enea IRONMAN 70.3, Volvo Gdynia Sailing Days czy UEFA EURO U21 zaprocentuje i tym razem. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby każdy żeglarz, bez względu na umiejętności, dobrze się bawił podczas regat – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Przez pierwsze dwa dni będzie działał punkt obowiązkowych pomiarów łodzi. Tuż przed oficjalnym rozpoczęciem imprezy na akwenie regatowym zostaną rozegrane trzy wyścigi Pre Worlds. To zwyczajowy, swoisty trening pozwalający zarówno żeglarzom jak i komisji regatowej zapoznać się z warunkami na trasach mistrzostw. W sobotę 21 lipca na skwerze Kościuszki odbędzie się widowiskowa ceremonia otwarcia SAP 5O5 Worlds Championships – Mistrzostw Świata Klasy 505 w Gdyni. W kolejnych dniach, aż do 27 lipca na Zatoce Gdańskiej będą rozgrywane zaplanowane wyścigi. 
 
Na starcie jednocześnie znajdzie się prawie sto trzydzieści jachtów. Cechą charakterystyczną dla imprez klasy 505 z udziałem dużej ilości załóg, jest start z tzw. bramy. Pozwala to na sprawne wystartowanie dużej liczby uczestników bez ryzyka falstartów i kolizji.

– Mistrzostwa świata klasy 505 to potwierdzenie, że Gdynia jest świetnie przygotowana i jest bardzo dobrym miejscem do organizacji tego typu wydarzeń, nie tylko o charakterze żeglarskim. Ponadto kolejna impreza rangi mistrzostw świata jest potwierdzeniem zaufania, jakim obdarzają nas międzynarodowe władze żeglarskie, przyznając nam tego typu imprezy – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. – Na starcie zobaczymy około 130 załóg z bardzo doświadczonymi zawodnikami, którzy od lat ścigają się w różnych konkurencjach i klasach. Przed nami na pewno ciekawa rywalizacja, możliwość spotkania bardzo ciekawych ludzi, którzy wierzę w to, że będą wspominali gościnną Gdynię przez długie lata– dodaje.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.