Gdynia uczci 162. rocznicę urodzin inżyniera budowniczego portu

Gdynia szykuje się do wyjątkowego upamiętnienia jednego z twórców swojego portu. 23 lipca mieszkańcy i goście miasta będą mieli okazję wziąć udział w uroczystościach poświęconych inżynierowi Tadeuszowi Wendzie, którego wizja zmieniła oblicze polskiego wybrzeża. To wydarzenie to nie tylko hołd dla wielkiego budowniczego, ale też przypomnienie o sile determinacji i patriotyzmu.
- Gdynia świętuje pamięć inżyniera, który stworzył serce miasta
- Tadeusz Wenda – skromny bohater rozwoju Gdyni i Polski
Gdynia świętuje pamięć inżyniera, który stworzył serce miasta
Już 23 lipca o godzinie 10:00 na ostrodze molo Rybackiego odbędą się oficjalne uroczystości upamiętniające 162. rocznicę urodzin inżyniera Tadeusza Wendy. To właśnie tam, przy pomniku tego wybitnego twórcy gdyńskiego portu, zgromadzą się mieszkańcy oraz przedstawiciele władz, by oddać cześć człowiekowi, który swoją wiedzą i pasją przyczynił się do powstania strategicznej inwestycji Polski międzywojennej.
Wydarzenie uświetni wojskowa asysta honorowa, podkreślając rangę tego spotkania. To doskonała okazja, by poznać bliżej historię człowieka, który przez 17 lat mieszkał i pracował w Gdyni, prowadząc życie pełne skromności i zaangażowania.
Tadeusz Wenda – skromny bohater rozwoju Gdyni i Polski
Tadeusz Wenda to postać wyjątkowa nie tylko ze względu na swoje osiągnięcia techniczne. Jego wkład w budowę portu był fundamentem gospodarczej niezależności II Rzeczypospolitej. Dzięki niemu Polska mogła uniezależnić się od zagranicznych portów i otworzyć nowy rozdział w rozwoju kraju.
Jak wspomina Barbara Mikołajczuk z Muzeum Miasta Gdyni:
„Przez 17 lat Tadeusz Wenda pracował i mieszkał w Gdyni. Prowadził życie skromne, dalekie od kawiarniano-salonowego stylu, typowego dla dużych miast. Nie lubił brylować w towarzystwie. Jedyną rozrywkę, jaką uznawał i o której wiemy, była karciana gra w preferansa u proboszcza z Oksywia, księdza Franciszka Łowickiego, wielkiego społecznika zwanego „biskupem gburskim”.
Jego podejście do pracy było nacechowane głębokim patriotyzmem i oddaniem sprawie Polski. Wenda sam mówił o sobie: „Dla Polski buduję ten port”. Jego projekt oraz sposób realizacji inwestycji zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą – potwierdzają to liczne wyróżnienia, m.in. francuska Legia Honorowa czy duński order Dannebroga.
Dzięki jego wizji Gdynia stała się prawdziwą bramą na świat dla Polski, a dziedzictwo Wendy pozostaje trwałym symbolem odwagi i profesjonalizmu.
Na podst. UM Gdynia
Autor: krystian