Służby ćwiczyły akcję neutralizacji skażenia chlorem w Gdyni
W Gdyni odbyły się intensywne ćwiczenia służb ratunkowych, które miały na celu doskonalenie reakcji na zagrożenia chemiczne. W ramach manewrów „Wspólny Patrol 25” przedstawiciele różnych instytucji współpracowali, aby przygotować się na sytuacje kryzysowe związane z skażeniem chlorem.

Gdynia w akcji! Służby ćwiczą neutralizację skażeń chemicznych

10 kwietnia br. Gdynia stała się miejscem intensywnych działań służb ratunkowych, które wzięły udział w ćwiczeniach „Wspólny Patrol 25”. To wyjątkowe wydarzenie zgromadziło przedstawicieli jedenastu instytucji, które wspólnie doskonaliły swoje umiejętności w zakresie reagowania na sytuacje kryzysowe. W ramach ćwiczeń przeprowadzono symulację zdarzenia chemicznego, które miało miejsce w Publicznym Terminalu Portowym.

„Wspólny Patrol 25” to ćwiczenia służb organizowane przez wojsko. Są to różnego rodzaju epizody, które odbywają się w całej Polsce. W Gdyni ma miejsce epizod chemiczny, a w pozostałych częściach Polski równolegle w różnych dniach odbywają się inne, m.in. z zagrożeniami biologicznymi, radiacyjnymi oraz chemicznymi innego rodzaju – mówił st. kpt. Mateusz Szultka, dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 w Gdyni Śródmieściu oraz Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego przy Komendzie Miejskiej PSP w Gdyni.

Jak wyglądały ćwiczenia? Zobacz szczegóły!

Ćwiczenia „Wspólny Patrol 25” miały na celu doskonalenie procedur związanych z Krajowym Systemem Wykrywania Skażeń i Alarmowania (KSWSiA). W Gdyni skoncentrowano się na scenariuszu, który zakładał wydostawanie się gazu chlorowego z uszkodzonego pojemnika podczas kolizji dwóch pojazdów. Służby ogłosiły stan zagrożenia i przystąpiły do ewakuacji pobliskich budynków oraz zabezpieczania terenu.

Podczas manewrów przećwiczono wiele kluczowych procedur, takich jak udzielanie pomocy poszkodowanym oraz dekontaminacja sprzętu i personelu. W działania zaangażowane były m.in.: Centralny Ośrodek Analizy Skażeń w Warszawie, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku oraz Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku.

Dzisiejsze ćwiczenia mają przede wszystkim pomóc nam w doskonaleniu reagowania na sytuacje kryzysowe. Trenujemy przede wszystkim reagowanie i współdziałanie służb, służb administracji publicznej, samorządowych, jak również z Państwowej Straży Pożarnej, Policji, wszystkich praktycznie straży i inspekcji, które działają podczas zdarzeń kryzysowych – mówił Robert Ronduda, naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności UM Gdyni.

Ćwiczenia te są częścią większych manewrów organizowanych co trzy lata na terenie całego kraju. Ich celem jest nie tylko poprawa współpracy między różnymi instytucjami, ale także zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców. Obecna edycja została przesunięta na kwiecień 2025 roku z powodu wrześniowej powodzi na południu Polski.


Według informacji z: Urząd Miasta