Nowe Centrum Sportu i Rekreacji otwarte na Grabówku
Nowoczesne Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni zostało uroczyście otwarte. Obiekt, który powstał w niespełna dwa lata, oferuje szeroką gamę udogodnień, od hali sportowej po saunę i sale konferencyjne. Inwestycja ta ma służyć zarówno studentom, jak i mieszkańcom całego miasta.
  1. Uroczyste otwarcie Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni.
  2. Nowoczesne udogodnienia, w tym hala sportowa, siłownia i sauna.
  3. Inwestycja o wartości blisko 60 milionów złotych.
  4. Obiekt dostępny dla studentów, kadry uczelni oraz mieszkańców.

Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego w Gdyni powstało na terenie kampusu przy ul. Morskiej 81-87, zastępując starą halę sportową, której stan techniczny i koszty utrzymania nie pozwoliły na jej dalsze użytkowanie. Nowy budynek, o wysokości prawie 12 metrów i powierzchni całkowitej niemal 7 tysięcy metrów kwadratowych, oferuje nowoczesne i wielofunkcyjne rozwiązania.

Podczas uroczystości otwarcia, która miała miejsce 23 maja 2024 roku, obecni byli m.in. władze uniwersytetu, przedstawiciele władz centralnych i lokalnych, a także zaproszeni goście. Wydarzenie rozpoczęło uroczyste przecięcie wstęgi przez prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adama Weintrita, rektora Uniwersytetu Morskiego w Gdyni, Wojciecha Gąsowskiego, dyrektora Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury, wicewojewodę pomorskiego Emila Rojka, dr Andrzeja Lachowicza, dyrektora Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego oraz kanclerza uczelni Filipa Malatę.

Rektor Uniwersytetu Morskiego, prof. dr hab. inż. kpt. ż. w. Adam Weintrit, wyraził swoje zadowolenie z otwarcia nowego obiektu: „To wyjątkowa chwila. Na tę halę nasi studenci czekali kilka lat. Mieszczą się tu trzy boiska, dzięki czemu można organizować rozgrywki w tech różnych dyscyplinach jednocześnie. Ponadto pod ziemią znajduje się parking na 50 samochodów oraz stojaki rowerowe. Mam nadzieję, że ten obiekt na stałe wpisze się w architekturę naszego miasta, a także spotka się z aprobatą mieszkańców Grabówka, ale też całej Gdyni, a nawet Trójmiasta i będą oni chętnie korzystali z tej przestrzeni w celach rekreacyjnych.”

Nowy obiekt, większy od poprzedniego, posiada pełnowymiarową halę sportową ze ścianką wspinaczkową, niewielkie trybuny na 130 osób, siłownię, strefę fitness, saunę oraz sale konferencyjne. „To obiekt uszyty na miarę. Wszystko jest tu takie, jak chcemy. Pełnowymiarowa hala spotowa ze ścianką wspinaczkową, niewielkie trybuny – na 130 osób i tyle nam wystarczy, bo to nie jest sala widowiskowa, a miejsce codziennej pracy treningowej. Znajduje się tu też siłownia, strefa fitness, sauna, duży magazyn, sale konferencyjne, które przy dużych obiektach sportowych też są potrzebne. Trwają jeszcze prace wykończone, ale już we wtorek przyjeżdża pierwsza grupa – juniorska kadra narodowa siatkarzy. Będzie tutaj mieszkała i trenowała,” mówił dr Andrzej Lachowicz, dyrektor Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego.

Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego ma na celu nie tylko służyć studentom i kadrze uczelni, ale również być ważnym punktem na sportowej mapie miasta. Jak podkreślił Jakub Ubych, wiceprzewodniczący Rady Miasta, „to bardzo ważny dzień dla Uniwersytetu Morskiego. Od dzisiaj cała społeczność będzie mogła korzystać z niezwykle nowoczesnego kompleksu, którego sercem jest przestrzeń hali sportowej. Jednak atutów jest znacznie więcej. Zgodnie z zapowiedzią to obiekt, który będzie służył zarówno studentom, jak i lokalnej społeczności, przez co staje się bardzo ważnym punktem na mapie gdyńskiego sportu.”

Inwestycja, której koszt wyniósł blisko 60 milionów złotych, została sfinansowana ze środków budżetu państwa – w postaci dotacji celowej Ministerstwa Infrastruktury – oraz środków własnych uczelni. Generalnym wykonawcą robót budowlanych była firma Budimex. Budynek centrum będzie docelowo połączony łącznikiem z nowym domem studenckim, którego budowę zaplanowano w ramach drugiego etapu realizacji nowoczesnego kompleksu sportowo-akademickiego.

Na zakończenie uroczystości, Wojciech Gąsowski, dyrektor Departamentu Edukacji Morskiej w Ministerstwie Infrastruktury, odczytał list gratulacyjny od Arkadiusza Marchewki, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury: „Gratuluję Państwu przeprowadzenia tak dużej inwestycji niezwykle sprawnie i w tak krótkim czasie. Jestem przekonany, że otwierane dzisiaj Centrum Sportu i Rekreacji Uniwersytetu Morskiego przyniesie wiele korzyści całej społeczności akademickiej, podniesie atrakcyjność różnorodnych aktywności prowadzonych przez wspólnotę uczelni oraz zwiększy komfort prowadzonych zajęć, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju kultury fizycznej, zarówno wśród studentów, doktorantów, jak i pracowników uczelni.”


Źródło: Urząd Miasta Gdynia