Pomiar hałasu na stanowisku pracy

Hałas, jest czynnikiem który jeśli występuje w nadmiarze, może zagrażać zdrowiu człowieka. Właśnie dlatego, bardzo ważne jest, aby cyklicznie mierzyć jego poziom przez firmy, które się tym zajmują. Pomiary, pozwolą na ocenę stopnia zagrożenia oraz określić metody, które mogą kontrolować emisję hałasu, gdy jego normy zostaną przekroczone.

Pomiary hałasu a podstawy prawne

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2011 w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, reguluje obowiązek pomiaru hałasu na stanowisku pracy. Na jego podstawie, badania należy wykonywać:

  • gdy na ostatnim badaniu oraz pomiarach, stężenie czynnika było powyżej 0,2 do 0,5 wartości najwyższego natężenia jakie jest dopuszczalne - w takiej sytuacji należy wykonywać pomiary raz na dwa lata co najmniej.
  • kiedy podczas ostatnich badań oraz pomiarów, natężenie czynnika wynosiło ponad 0,5 wartości najwyższego dopuszczalnego natężenia - w takiej sytuacji, badania należy wykonywać co najmniej raz w roku.
  • w sytuacji,jeśli podczas dwóch ostatnich badań oraz pomiarów, wykonanych w odstępie dwóch lat, natężenie nie przekraczało 0,2 wartości najwyższego dopuszczalnego czynnika, pracodawca nie musi przeprowadzać badań oraz pomiarów.

Przez kogo mogą zostać przeprowadzone badania oraz pomiary?

Przeprowadzenie pomiarów hałasu, wymaga odpowiedniej wiedzy oraz doświadczenia. Poza tym, niezbędny jest profesjonalny sprzęt. Do wykonania badań, upoważnione są laboratoria które uzyskały akredytację. Tylko jeśli pomiary oraz badania wykonywane są przez profesjonalistów, możemy być pewni że zostały one przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi normami. Na rynku, dostępnych jest wiele firm które właśnie świadczą takie usługi, mają swoją lokalizację w wielu miastach, m.in. pomiary czynników szkodliwych.

Jak wykonywane są pomiary?

Przy wykonywaniu pomiarów, wykorzystywane są różne strategie pomiarowe, są to:

  • pomiar stanowiskowy - mierzenie hałasu, odbywa się na tych samych stanowiskach pracy, ale w reprezentatywnych punktach. Szczególnie zalecana dla zakładów, gdzie wykonywane są różne czynności na danym stanowisku, które generują hałas o różnych natężeniach.
  • pomiar z podziałem na czynności - stosowane są, gdzie zadania wykonywane są na kilku stanowiskach. Oprócz mierzenia natężenia hałasu, ta metoda pozwala na określenie czasu przez jaki pracownik jest na ten hałas narażony.
  • całodniowy - odbywa się w grupie pracowników, każdy z nich, wykonuje wiele różnych zadań, a ich przedział czasowy jest ciężki do określenia. Pomiary oraz badania, odbywają się w kilku sesjach.