Wynajem samochodu - jakich formalności się spodziewać?

Usługa wynajmu samochodu w dzisiejszych czasach cieszy się coraz większą popularnością. Dzięki temu możemy sprawnie załatwiać sprawy biznesowy w obcym mieście lub oddawać się przyjemnościom turystycznym bez konieczności korzystania z komunikacji publicznej czy posiadania własnego pojazdu. Szybko, komfortowo i elastycznie. Jakie formalności będą stały między chęcią wynajmu auta a rzeczywistym otrzymaniem go?

Niezbędne dokumenty

Aby móc wynająć samochód przede wszystkim należy posiadać prawo jazdy. Niektóre wypożyczalnie aut zastrzegają sobie, że minimalny czas posiadania uprawnień do kierowania autem wynosi 2 lub 3 lata. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie i potwierdzenie doświadczenia kierowcy, jednak nie wszędzie jest to warunkiem.

Kolejnym koniecznym dokumentem jest dowód osobisty, którym legitymuje się osoba starająca się o wypożyczenie pojazdu. W razie braku dowodu osobistego należy okazać paszport lub inny ważny dokument tożsamości.

Umowa potwierdzająca współpracę

Każda szanująca się wypożyczalnia aut podpisuje ze swoim klientem umowę, w której zawarte są warunki współpracy. Warto sprawdzić czy znajdują się tam informacje dotyczące m.in. okresu wypożyczenia, ubezpieczenia oraz ostatecznej ceny. Dokument musi być podpisany przez obie strony, jednak przed złożeniem podpisu należy go bardzo szczegółowo przeczytać.

Jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości lub pytania najlepiej od razu je zadać. Także po otrzymywanych odpowiedziach można oszacować podejście firmy do potencjalnego klienta.

Kaucja

Kaucja za wynajem jest niemal standardem. Wpłacając ją firma wypożyczająca auta zyskuje pewność, że w razie zwrotu uszkodzonego pojazdu koszt naprawy będzie pokryty. Jeśli natomiast samochód wróci w takim samym stanie, w jakim opuścił firmę, kaucja zostaje zwrócona klientowi. Dużą popularnością cieszy się firma ava-rent, gdzie kaucja wynosi zaledwie 500 zł, natomiast umowa charakteryzuje się wyjątkową przejrzystością.

Brak ukrytych kosztów oraz ograniczeń typu minimalny wiek kierowcy czy długość posiadania prawa jazdy są dodatkowymi zaletami. Ponadto bardziej wymagający klienci mogą skorzystać z usługi car to door - wystarczy wynająć auto i wskazać godzinę wraz z miejscem jego odbioru. Przedstawiciel dostarczy pojazd punktualnie, co oszczędzi czas klienta na dojazd do siedziby firmy.

Wybór profesjonalnej firmy jest bardzo ważny. Najlepiej zdecydować się na taką, dla której priorytetem jest komfort klienta i z którą współpraca będzie czystą przyjemnością na wszystkich etapach.