Szukając inspiracji w zakresie projektowania wnętrz, nie sposób nie natknąć się na informacje o aktualnych trendach. Czy jednak zawsze warto kierować się modą i urządzać mieszkanie dokładnie według wytycznych serwowanych nam przez media i designerskie marki? Jaką rolę odgrywa w tym nasz własny gust i indywidualne potrzeby?
Modne czy uniwersalne?
Mody, jak powszechnie wiadomo, przemijają i powracają – i dotyczy to zarówno ubiorów, fryzur czy standardów urody, jak też aranżacji wnętrz. Doskonałym przykładem może być chociażby powracający trend wystroju à’la PRL czy wnętrza w klimacie glamour z lat 20. i 30. XX wieku. Obowiązujące aktualnie trendy mogą być cenną podpowiedzią dla niezdecydowanych, ale warto przy tym pamiętać, że wystrój mieszkania czy domu powinien przede wszystkim być odpowiedzią na oczekiwania domowników, którzy będą spędzać w owych wnętrzach znaczną część swojego czasu. To, co najmodniejsze w danym sezonie, nie zawsze i nie dla każdego będzie wystarczająco komfortowe i dopasowane do stylu życia.
Czy w takiej sytuacji lepszy będzie uniwersalny, ponadczasowy wystrój? Najpierw wypadałoby odpowiedzieć sobie na pytanie, czy taki styl w ogóle istnieje. Każda epoka charakteryzuje się przecież inną estetyką, a w każdym zakątku świata możemy znaleźć coś, czego nie ma nigdzie indziej. Można więc zaryzykować twierdzenie, że nie ma jednego, uniwersalnego typu aranżacji wnętrza. Cóż więc pozostaje osobom, które chciałyby postawić na „ponadczasową klasykę” zamiast ślepo podążać za zmienną modą? Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie własnego projektu lub skorzystanie z usług architekta wnętrz.
Niezastąpiona triada: estetyka, komfort i funkcjonalność
W projektowaniu wnętrz warto kierować się trzema głównymi wyznacznikami: mieszkanie ma być wygodne, funkcjonalne i ładne. Brzmi to dość prosto, prawda? Problem w tym, że owe 3 właściwości dla każdego mogą oznaczać coś innego. Przygotowując się do wykańczania wnętrza, trzeba zatem przemyśleć takie kwestie, jak np. spędzanie wolnego czasu w domu, przyjmowanie gości, kącik do zabawy dla dzieci czy przestrzeń do pracy zdalnej. Warto uwzględnić też to, ile miejsca będziemy potrzebować na przechowywanie rzeczy – nie tylko ubrań, chemii gospodarczej i naczyń, ale również przedmiotów związanych z naszymi pasjami: książek, elektroniki, sprzętów sportowych, instrumentów muzycznych itp. Dzięki temu łatwiej będzie nam zaplanować taki układ i dobór mebli, który będzie idealnie odpowiadał naszym potrzebom.
Wiedząc już, czego potrzebujemy, można przystąpić do wyboru mebli i dodatków – w tym momencie na scenę wkracza również aspekt estetyczny. Jak doradzają architekci wnętrz z gdańskiej pracowni wnętrz IP-DESIGN. , dobrze jest najpierw zapoznać się z różnymi stylami urządzania wnętrz, np. minimalistycznym, skandynawskim, rustykalnym, industrialnym czy glamour, i zastanowić się, który z nich najlepiej koresponduje z naszym poczuciem estetyki. Nie należy jednak odtwarzać wszystkiego 1:1, lecz wybrać to, co faktycznie nam się przyda. Możemy również połączyć elementy z różnych stylów, tworząc własny, niepowtarzalny wystrój, jednak wówczas trzeba bardzo uważać, by efekt nie okazał się kiczowaty czy chaotyczny.
Projektowanie wnętrz z architektem
Chcąc uniknąć błędów, które mogą czasem sporo nas kosztować, warto zainwestować w profesjonalne projektowanie wnętrz Gdańsk. Dobry architekt wnętrz potrafi stworzyć aranżację, która nie będzie kopią katalogu sklepu meblowego czy marketingowej fotografii na Instagramie, lecz przemyślaną kompozycją – a przecież o to właśnie chodzi, byśmy we własnym domu mieli stuprocentowe poczucie bycia u siebie.