Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Narciarstwo - sport, pasja, zawodowstwo

Okres zimowy, a w szczególności przerwa świąteczna i następujące po niej ferie są prawdziwą gratką dla miłośników sportu. Niewątpliwym liderem w tej dziedzinie jest narciarstwo. Niezależnie od tego, czy mówimy o tym uprawianym zawodowo lub profesjonalnie, czy też zupełnie amatorsko i hobbystycznie. Kwestią nadrzędną pozostaje odpowiednie przygotowanie do realizacji swojej pasji. Sport kojarzony jest głównie z adrenaliną, pozytywnymi emocjami i ewentualnymi osiągnięciami, ale należy mieć na uwadze przede wszystkim własne bezpieczeństwo i co za tym idzie – dobór najlepszego sprzętu.  

Narciarstwo – król sportów zimowych

Narciarstwo dla jednych jest sposobem na aktywne spędzenie czasu, dla drugich stylem życia – często łączonym z realizacją marzeń i korzyściami finansowymi. Należy do dyscyplin sportowych, w tym również olimpijskich. Jedną z ciekawostek jest fakt, że do połowy XIX narty wykorzystywane były wyłącznie jako środek transportu. Dzisiaj swoje zastosowanie znajdują głównie w rekreacji i sporcie. Najogólniej mówiąc, wspólnym mianownikiem każdej z odmian narciarstwa jest poruszanie się po śniegu za pomocą nart przytwierdzonych do specjalistycznego obuwia. Dziedzina ta nie stawia ograniczeń wiekowych, zarówno dzieci, dorośli jak i osoby starsze mogę w ten sposób kształtować swoją sylwetkę i nabierać lub podtrzymywać dobrą kondycję fizyczną. Istnieje bardzo wiele poddyscyplin narciarskich. Dobrze znane i najczęściej praktykowane jest przede wszystkim to klasyczne: biegi i skoki narciarskie. Dużą popularnością cieszą się również narciarstwo alpejskie oraz skalpinizm. Należy do sportów sezonowych oraz obarczonych dużym ryzykiem urazu bez uprzedniego wyposażenia się w doskonale dopasowany pod siebie sprzęt narciarski oraz stawiania pierwszych kroków na stoku bez nadzoru osoby doświadczonej w jeździe, najlepiej trenera. Co więcej, jest uzależnione od warunków pogodowych: temperatury czy intensywności opadów. Narciarstwo w dzisiejszych czasach jest głównym źródłem dochodów dla miejscowości, które utrzymują się z turystyki. W Polsce ta dyscyplina sportowa swoją popularność zawdzięcza również transmisjom telewizyjnym oraz licznym zwycięstwom polskich sportowców.

Sprzęt narciarski – jaki wybrać?

Sprzęt narciarski jest kwestią kluczową, a jego dobór zależy przede wszystkim od wzrostu, sylwetki, umiejętności narciarza oraz sposobu jazdy – amatorskiej lub zaawansowanej. Przyjmuje się, że narty powinny mieć długość naszego wzrostu z odjęciem około 10-15 cm. U kobiet znaczenie ma również waga. Przy wyborze nart dla dziecka należy pamiętać o zakupie tych z kategorii junior, a nie dedykowanych niskim dorosłym o wysokim stopniu zaawansowania. W przypadku nowicjusza kształt i budowa nart nie mają większego znaczenia, wystarczą klasyczne. Natomiast im jesteśmy starsi i bardziej doświadczeni, tym decyzja dotycząca wyboru nowego sprzętu jest nieco bardziej skomplikowana. Buty powinny być idealnie dopasowane zarówno do nart, jak i do stopy. Ich sztywność – tzw. flex jest odmienny dla kobiet i mężczyzn, ale również początkujących i profesjonalistów. Dużą popularnością cieszy się bootfitting, która daje możliwość indywidualnego dobrania obuwia. Wybór kijów narciarskich również jest szeroki – różnią się przeznaczeniem, kształtem, długością. Pozostaje jeszcze odpowiedni ubiór, który ma szczególne znaczenie między innymi ze względu na warunki atmosferyczne. Ten ,,na cebulkę” nadal jest aktualny. Odzież narciarska: kurtki, spodnie, bluzki, kombinezony - jest wykonana ze specjalnych materiałów. Dodatkowo należy zawsze zaopatrzyć się w komin, nieprzemakalne rękawice, kask, gogle narciarskie oraz plecak.

Przewodnik dla początkującego

Do rozpoczęcia swojej przygody ze sportem zwykle wystarczą chęci, motywacja i konsekwencja w działaniu. Nie warto już na samym początku stawiać sobie daleko idących celów, sztywnych ograniczeń i zadań do wykonania. Sport powinien dostarczać dużo frajdy, a jednocześnie pozwalać nam zadbać o ciało, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Na początku najlepiej jest próbować wszystkiego i wybrać dla siebie dyscypliny, które będą sprawiały nam przyjemność. Latem może być to siatkówka, pływanie czy kolarstwo. A zimą narciarstwo. Im większa różnorodność, tym większe zainteresowanie i mniejsze ryzyko popadnięcia w monotonię. Rozpoczynając od lekkich i rekreacyjnych treningów stopniowo przyzwyczaimy organizm do coraz większego wysiłku i tym samym wyeliminujemy ryzyko kontuzji czy zbyt dużego przemęczenia i przeciążenia ciała. Bardzo istotne są: odpoczynek, rozciąganie, odpowiednia podaż energii dostosowana do jej wydatkowania, sen i cierpliwość. Zawsze należy mieć na uwadze własne postępy i starać się nagradzać siebie w jakikolwiek sposób, aby zawsze widzieć progres i nie dopuszczać do siebie zbyt dużej presji, a tym bardziej nie zniechęcać się, gdy coś w danym momencie okaże się zbyt dużym wyzwaniem. Często cenne okazuje się dzielenie swojej pasji z innymi, wspólne przeżywanie zarówno wzlotów jak i upadków. Niektóre sporty wymagają ćwiczeń pod okiem trenera czy profesjonalisty w danej dziedzinie, niezależnie od tego czy uprawiane są amatorsko czy zawodowo. Wtedy należy skorzystać z takiej porady, aby móc poczuć się swobodnie i pewnie – na przykład na stoku narciarskim.

Narciarstwo – niezbędnik profesjonalisty  

Profesjonaliści, którzy narciarstwem zajmują się zawodowo lub ich stopień zaawansowania jest na bardzo wysokim poziomie zakup najlepszego sprzętu powinni postawić na pierwszym miejscu. Sklepy sportowe oferują naprawdę szeroki asortyment sprzętu narciarskiego. Poznaj ofertę produktów do NARCIARSTWA!

I. Narty zjazdowe z wiązaniami BOOST 500 męskie

Wyrazista kolorystyka – połączenie czerni z żywym błękitem. Dostępne w dwóch rozmiarach: 163 cm oraz 170 cm. Doskonały wybór dla doświadczonego narciarza. Cechuje je łatwość prowadzenia, stabilność, idealna przyczepność, precyzyjność. Narty dodają pewności siebie podczas jazdy i umożliwiają osiąganie kolejnych postępów i sukcesów.

II.  Buty narciarskie X ACCESS 70 damskie

Produkt uznanej na rynku firmy Salomon dla zaawansowanej narciarki. Flex 70, obuwie profilowane, bezproblemowe wsuwanie stopy, izolująca podeszwa, 4 klamry regulujące. 5 wariantów rozmiarowych w przedziale 23-27,5 cm.

III. Kije narciarskie BOOST 900 męskie

Dostępne w 4 rozmiarach. Lekkość, wygodna, poręczność, solidne wykonanie, stabilność. Rekomendowane osobom o znacznym i najwyższym stopniu zaawansowania w jeździe na nartach.

Słowem podsumowania

Narciarstwo bez zastanowienia można uznać za jeden z najbardziej rozpowszechnionych sportów zimowych. Poza licznym gronem dobrze znanych sportowców i osób, które trenują zawodowo, mowa również o dużej rzeszy ludzi, którzy jeżdżą amatorsko, z pasją, rodzinnie oraz dla zdrowotności. Podstawą jest specjalistyczny sprzęt narciarski oraz odpowiednio przystosowana odzież, która zapewni komfort oraz bezpieczeństwo jazdy. Należy pamiętać również o właściwym przygotowaniu, trzeźwości jazdy w każdym tego słowa znaczeniu oraz podstawowej wiedzy, dzięki której unikniemy stresu i ewentualnych kontuzji. Narciarstwo zdecydowanie jest sportem dla każdego i idealnym sposobem na aktywne spędzenie zimy!