Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Wczoraj funkcjonariusze otrzymali zgłoszenie od mężczyzny, że został oszukany metodą „na policjanta”, a przestępca skontaktował się z nim ponownie, aby wyłudzić kolejne pieniądze. Obecnie funkcjonariusze pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.

Funkcjonariusze policji w ramach Gdyńskiej Kampanii STOP, każdego dnia prowadzą działania w zakresie bezpieczeństwa osób starszych. Mundurowi pracują między innymi nad sprawą oszustów, którzy w piątek metodą „na policjanta-prokuratora” wyłudzili od 76-letniego mieszkańca Gdyni ponad 19 tys. zł.

Wczoraj dyżurny policji otrzymał zgłoszenie od mieszkańca Gdyni, że w piątek zadzwonił do niego mężczyzna, który powiedział, że pełni funkcję policjanta i prokuratora. Funkcjonariusze ustalili, że poszkodowany chcąc pomóc policji w zatrzymaniu oszustów, przekazał ponad 19 tys. zł do wskazanego samochodu, który miał na dachu „policyjnego koguta”. W poniedziałek senior ponownie odebrał telefon od tego samego oszusta i zgodnie z instrukcją wypłacił z konta w różnych bankach kolejne pieniądze, po czym wrócił do domu. Wczoraj 76-latek znowu odebrał połączenie od tego samego mężczyzny. Tym razem miał pójść do banku po pozostałe oszczędności i całą kwotę przekazać oszustowi.

Dzięki współpracy policjantów z bankami, pracownik placówki wykazał się czujnością i udaremnił seniorowi wypłacenie ostatnich pieniędzy. Senior nie stracił ostatnich oszczędności, bo pracownik banku zorientował się, że prawdopodobnie chodzi o oszustwo metodą "na policjanta".  Mundurowi przyjęli zawiadomienie, ustalili dokładne okoliczności i obecnie pracują nad ustaleniem i ukaraniem sprawców.

Policjanci przypominają o zasadzie ograniczonego zaufania do osób podszywających się za funkcjonariuszy, pracowników administracji czy innej instytucji. Przypominamy, że nigdy nie należy działać w pośpiechu. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie zadzwonią z takim żądaniem.