Coraz częściej możemy się spotkać z pojęciem wirtualnego biura. Pierwszą myślą kojarzącą się z tym tematem będzie na pewno siła internetu i związane z nim możliwości. Niestety w tym wypadku jest inaczej. Wirtualne biuro to nic innego jak usługa polegająca na outsourcingu obsługi biurowej bez konieczności fizycznej obecności w danym miejscu.
Wiele osób może się zastanawiać po co nam biuro w którym nie musimy być, a musimy za nie płacić. Dla kogo takie rozwiązanie jest opłacalne i zrównoważone z aktualnym systemem organizacji pracy własnej? Chociaż mogłoby się wydawać, że takie wirtualne biura nie są potrzebne i nie przekonują nas do skorzystania ze swojej oferty, to po dogłębnym sprawdzeniu tematu nasze stanowisko może diametralnie ulec zmianie.
Na co dzień wiele osób pracuje w domu. Wystarczy komputer, telefon i dostęp do internetu, aby posiadać wszystkie narzędzia niezbędne do codziennej pracy. Jednak, żeby firma mogła funkcjonować legalnie w środowisku branżowym, musi posiadać fizyczny adres, pod którym będzie figurowała jako zarejestrowana. Warto jednak w tym momencie wspomnieć, że nie każda osoba, która decyduje się na prowadzenie własnej działalności gospodarczej i pracująca w domu ma ochotę, aby jej adres domowy widniał w rejestrze przedsiębiorców, a musimy być jeszcze świadomi tego, że wiele młodych przedsiębiorców po prostu nie ma własnego adres (mieszka z rodzicami lub w wynajmowanym mieszkaniu – w tym wypadku musieli by otrzymać zgodę właściciela lokalu na rejestrację firmy pod określonym adresem). Dlatego w takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie usług z wirtualnego biura, w którym otrzymujemy nie tylko adres do rejestracji, ale też wiele dodatkowych elementów współpracy, które mogą być integralną częścią naszej umowy związanej z wynajęciem wirtualnego biura. Dodatkowo nasze biuro może posiadać adres w prestiżowej lokalizacji, które na wizytówce będzie wyglądać zdecydowanie bardziej atrakcyjnie niż adres domowy.
Co więcej, takie biura posiadają przestrzeń np. sale konferencyjne, na które nie moglibyśmy sobie pozwolić w swoim mieszkaniu, a dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy wyglądać profesjonalnie w oczach naszych kontrahentów, kiedy będą mogli spotkać się z nami w dogodnej lokalizacji, jak na przykład ul. Mickiewicza w Warszawie - taki adres oferuje Wirtualne Biuro Mickiewicza - sprawdź ofertę.
Dla kogo więc korzystne byłoby takie rozwiązanie? Jak już wcześniej pisaliśmy w szczególności takie oferty wirtualnych biur kierowane są lub wykorzystywane najczęściej przez osoby pracujące indywidulanie w zaciszu swojego mieszkania – freelancerzy, bądź osoby prowadzące własną działalność gospodarczą i w do tych zaliczamy najczęściej:
- Grafików,
- Programistów,
- Fotografów,
- Przedsiębiorców (w tym wypadku są to czasem firmy składające się z kilku pracowników),
- Start-upów,
- Headhunterów
- Osoby, zamieszkałe poza granicami kraju, a chcące posiadać polski adres przedsiębiorstwa.
Powyższe specjalności charakteryzują się właśnie przede wszystkim możliwością pracy w domowym zaciszu, bez konieczności wydawania dużych pieniędzy na wynajmowania lokalu usługowego. Dzięki wykorzystaniu oferty wirtualnego biura, każda z podanych specjalizacji branżowych może w dalszym ciągu pracować we własnej sferze komfortu, a dodatkowo wykorzystywać w razie zapotrzebowania przestrzeń, która jest dostępna w ramach wynajmu wirtualnego biura.
W dobie szybko zmieniającego się świata łatwiej jest ‘wolnym strzelcom’ usprawnić funkcjonowanie własnej firmy, przede wszystkim kiedy nie potrzebujemy stałego miejsca pracy. Rozwiązanie wirtualnego biura jest idealne w szczególności kiedy rozpoczynamy swoją przygodę z własną działalnością, gdyż jeżeli przeznaczymy dużą część środków finansowych na wynajem przestrzeni biurowej do prowadzenia naszej firmy, to już na starcie możemy mieć problemy z jej utrzymaniem, a należy wiedzieć, że statystycznie połowa firm zamyka swoją działalność przed upływem dwóch lat. Dlatego też w Stanach Zjednoczonych, gdzie zapoczątkowany został pomysł wprowadzenia wirtualnych biur (w celu ułatwienia funkcjonowania firmom i zaoszczędzeniu wkładom finansowym w ich prowadzenie) już od 1995 roku pojawili się pierwsi klienci i do dziś można zaobserwować szerzące się grono zwolenników idei wirtualnego biura.