Funkcjonariusze radzą jak zachować się w przypadku przemocy domowej. Gdyńscy policjanci codziennie prowadzą działania na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców i reagują, gdy dochodzi do przemocy w rodzinie. Mundurowi przypominają co należy zrobić w przypadku takich sytuacji .
Policjanci w trakcie swojej pracy zwalczają zjawisko przemocy rodzinnej, niosąc tym samym pomoc poszkodowanym. Przemoc w rodzinie narusza godność i wolność drugiego człowieka powodując szkodę na zdrowiu psychicznym jak i fizycznym. Osoby dotknięte przemocą w rodzinie mogą liczyć na bezpłatną pomoc. Reguluje to Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Policjanci zachęcają do pomagania osobom poszkodowanym. Przypominamy, że w pojedynkę trudno jest przerwać łańcuch przemocy. Dlatego warto przerwać milczenie. Pamiętajmy, że mundurowi reagują na wszystkie zgłoszenia popełniane przez sprawców przemocy. Dzielnicowi pozostają w stałym kontakcie z ofiarami przemocy rodzinnej.
Policjanci apelują:
- jeśli ktoś z Twoich bliskich grozi Ci, popycha, bije, szarpie lub obrzuca obelgami oznacza to, że doświadczasz przemocy
- jeśli bliska osoba obwinia Cię o swoje agresywne zachowanie , nie wierz w to. Nie słuchaj, gdy mówi, że nikt Ci nie uwierzy. Zwróć się o pomoc.
Pomocne numery telefonów:
- numer alarmowy 112
- „Niebieska Linia” 800-12-00-02 (czynny całą dobę)
- Centrum Praw Kobiet 600-070-717 (czynny całą dobę)
- Fundacja Feminoteka 888-88-33-88 (pon-pt 08.00-20.00)
- Niebieska Linia IPZ 22-668-70-00 (codziennie 12.00-18.00)
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę 116-111 (czynny całą dobę)
Prawo jest po to, aby chronić każdą osobę dotkniętą przemocą. Pamiętajmy, że nikt nie może naruszać naszej godności. Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych.