Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Samochody HDS- wszystko co musisz wiedzieć

Dla każdego pracownika określenie samochodu HDS jest jasne. Od razu wie jakie prace mogą zostać wykonywane za pomocą tych pojazdów. Osoby, które mają niewiele wspólnego z budowlanką często nie wiedzą czym są i do czego są wykorzystywane samochody HDS. Warto zapoznać się z transportem HDS, bo może w przyszłości będziemy sami musieli skorzystać z usług hydraulicznego dźwigu samochodowego.

Usługi świadczone za pomocą HDS muszą być wykonywane szybko, ale bardzo dokładnie. Duże pojazdy często utrudniają ruch drogowy, dlatego tak ważne jest szybkie wykonanie zleconej usługi. Firma TRANSPOL z Gdańska oferuje szeroki zakres usług HDS posiadając ogromne doświadczenie w tej dziedzinie. Sprawdź jakie usługi są świadczone za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych i skorzystaj z jednej z nich.

Usługi świadczone za pomocą HDS

Dźwigi używane są do podnoszenia i przenoszenia np. ciężkich elementów budowlanych

Samochody HDS

Niedaleko placu budowy można natknąć się na duży samochód z dźwigiem HDS. Jest to żuraw lub samobieżny dźwig zamontowany na samochodzie ciężarowym. Roboczą częścią HDS jest obrotowe ramię dźwigu napędzane pompą hydrauliczną. Pompa działa za pomocą silnika spalinowego pojazdu, na którym stoi cały dźwig. Standardowy HDS może podnieść ciężar od 2,5 do 16 ton. Jego ramię może sięgać nawet do 12 metrów. Często posiadają także podpory boczne, które zapewniają stabilność całego pojazdu. 

Czym jest HDS

Rozwinięcie skrótu HDS oznacza hydrauliczny dźwig samochodowy. Jest to popularne urządzenie wykorzystywane najczęściej do podnoszenia i transportowania dużych elementów. Samochód z HDS wykorzystuje się głównie za pomocą zainstalowanego na samochodzie ciężarowym dźwigu, który posiada bardzo duży udźwig i bez problemu porusza się po drogach. 

Rodzaje dźwigów HDS 

Dawniej najczęściej wykorzystywany był dźwig z HDS montowanym na starze. Był to przez pewien czas najbardziej popularny samochód ciężarowy. Dziś produkowanych jest znacznie więcej pojazdów z nowymi rozwiązaniami montażu hydraulicznego dźwigu samochodowego. Aktualnie możemy podzielić pojazdy HDS ze względu na podwozie (na jakim zamontowany jest dźwig), udźwig, zasięg dźwigu oraz sprzęt wykorzystywany do dźwigania materiałów. 

Najbardziej popularne rodzaje dźwigów HDS: 

 • do użytku ogólnego- pionowa lub pozioma praca wysięgnika dźwigu, montowany jest zazwyczaj na podwoziu samochodu; 
 • do wycinki leśnej- wykorzystuje się haki do przenoszenia drewna; 
 • dźwig HDS montowany za siedzeniem kierowcy; używany głównie przez firmy transportowe; 
 • dźwig HDS montowany w tylnej części pojazdu z dodatkową skrzynią ładunkową.

Transport HDS

Firmy oferujące usługi HDS zajmują się załadunkiem, transportem i rozładunkiem elementów ponadgabarytowych

Transport HDS

Kompleksowe usługi transportowe wykonuje się przy użyciu hydraulicznych dźwigów samochodowych oraz przyczepy. Tabor profesjonalnej firmy transportowej HDS powinna składać się z profesjonalnych ciężarówek o dużej ładowności. Dzięki temu wszystkie zlecenia transportowe wykonywane są profesjonalnie. Dodatkowo dzięki HDS możliwy jest także transport ładunków ponadgabarytowych. 

Zamontowane na ciężarówce żurawie przeładunkowe pozwalają usprawnić proces transportowy, dzięki szybkiemu i prostemu załadunkowi oraz rozładunkowi każdego przewożonego towaru. Transport HDS wykorzystywany jest również w transporcie różnego rodzajów kontenerów, między innymi: 

 • magazynowych; 
 • sanitarnych; 
 • biurowych; 
 • morskich. 

Transport drogowy kontenerów za pomocą hydraulicznych dźwigów samochodowych rozwija się każdego dnia. Ważne jest, aby firma oferująca tego typu usługi stale się rozwijała. Ważne jest odpowiednie użycie HDS i dostosowanie ich do transportu. 

Transport HDS- co jeszcze

Transport HDS to nie tylko transport kontenerów, ale także: 

 • maszyn budowlanych; 
 • rusztowań, szalunków, konstrukcji drewnianych i stalowych; 
 • materiałów budowlanych: płyt kamiennych, kamieni, studni, kręgów betonowych, stali długiej, drewna; 
 • szkła; 
 • płyt drogowych; 
 • kiosków i stróżówek; 
 • agregatów; 
 • elementów więźby dachowej. 

Transport HDS wykonywany jest także dla wielu typowych i nietypowych ładunków. Mowa o towarach, których nie można przetransportować zwykłym autem z przyczepką. Cały transport HDS odbywa się przy użyciu jednego pojazdu. Podczas załadunku, transportu oraz rozładunku nie jest wymagane wykorzystanie dodatkowych wózków widłowych, dźwigów lub innych sprzętów lub maszyn. 

Stacjonarne usługi dźwigowe

Samochody HDS są wykorzystywane nie tylko podczas transportu, ale także do realizacji stacjonarnych usług z wykorzystaniem dźwigu. Mowa tu także o podawaniu materiałów takich jak drewno, materiały budowlane, metalowe konstrukcyjne. Elementy te są podawane między innymi na dach, co przyspiesza przebieg prac budowlanych. 

Usługi HDS mogą być realizowane podczas prac montażowych na wysokościach między innymi w trakcie montażu elementów reklamowych lub konstrukcyjnych. Niektóre pojazdy wykorzystywane są także w przemyśle leśnym, gdyż ich konstrukcja dostosowana jest do przenoszenia ściętych drzew na samochodowe naczepy. 

Największą zaletą dźwigów HDS jest zastosowanie różnych dodatkowych akcesoriów i uchwytów, które poradzą sobie z każdym rodzajem ładunku. 

Transport HDS materiałów sypkich

Transport HDS obejmuje także materiały sypkie: piasek, ziemia, kruszywo

Usługi świadczone za pomocą HDS

Wiele firm transportowych oferuje zróżnicowane usługi realizowane za pomocą samochodów HDS. 

Kontenery na odpady budowlane i gruz

Niektóre firmy transportowe posiadają także kontenery na gruz i odpady budowlane. Za pomocą HDS transportują kontener pod wskazane przez klienta miejsce i skutecznie usuwają pozostawiony gruz. Przepełnione kontenery wymieniają na puste, aby kontynuować swoją pracę. Pojazdy dostosowane są do wąskich i szerokich bram wjazdowych, dzięki czemu HDS sprawdza się w pracy na każdym terenie. 

Kontenery są potrzebne do: 

 • wywozu gruzu i ziemi; 
 • gromadzenia odpadów budowlanych; 
 • wywozu mebli, sprzętu RTV i AGD; 
 • gromadzenia odpadów zielonych, gałęzi i liści. 

Wiele firm oferuje transport kontenerów, co pozwala na pozbycie się zbędnych materiałów z placu budowy lub domu. 

Transport ciężarowy nietypowych ładunków i maszyn

Transport ciężarowy przeznaczony jest głównie do transportu kruszyw, materiałów i odpadów budowlanych. Transportowane ładunki są odpowiednio zabezpieczone, co gwarantuje bezpieczeństwo podczas przejazdu. Dodatkowo firmy transportowe z HDS oferują transport maszyn przemysłowych. W ofercie można także znaleźć transport nietypowych ładunków, które wymagają specjalnych dokumentów oraz eskorty innego samochodu. Najczęściej oferowany jest transport: 

 • odpadów budowlanych; 
 • materiałów budowlanych; 
 • materiałów sypkich, piasku, kruszywa, ziemi; 
 • specjalistyczny wielkogabarytowy; 
 • maszyn przemysłowych. 

Wynajem i transport za pomocą HDS

Firmy oferujące usługi HDS mają w swojej ofercie: 

 • przewóz materiałów budowlanych wielkogabarytowych; 
 • załadunek i rozładunek kontenerów; 
 • transport maszyn budowlanych i rolniczych. 

Dźwig wynajmowany jest wraz z operatorem HDS, dzięki czemu wszystkie prace z nim związane są przeprowadzone profesjonalnie, szybko i dokładnie. Oferta wynajmu samochodów HDS skierowana jest głównie do hurtowni i składów materiałów budowlanych. 

Uprawnienia na HDS

Uprawnienia na HDS

Jeśli chcesz prowadzić samochód z HDS musisz posiadać odpowiednie uprawnienia. Konieczne jest ukończenie kursu i zdanie egzaminu końcowego. Koszt kursu wraz z egzaminem w zależności od miejscowości wynosi około 700-800 złotych. Podczas kursu na HDS odbędziesz 40 godzin dydaktycznych. Ważne jest, aby spełniać kilka warunków koniecznych: 

 • ukończony 18. rok życia; 
 • prawo jazdy kategorii B lub C; 
 • zaświadczenie o braku przeciwwskazań od lekarza wykonującego badania profilaktyczne. 

Pracę na samochodach HDS powinna być wykonywana według zasad i reguł BHP. Jedynym powodem do zakończenia prac przy użyciu HDS są niesprzyjające warunki atmosferyczne takie jak zawierucha i duży wiatr. 

Samochody HDS świetnie sprawdzają się podczas transportu dużych materiałów, a także prac związanych z podnoszeniem i podawaniem dużych elementów budowlanych. Jeśli potrzebujesz pomocy związanej z użyciem dźwigu HDS- skontaktuj się z odpowiednią firmą. 

Artykuł napisany przy współpracy z firmą TRANSPOL w Gdańska, która zajmuje się kompleksową obsługą HDS, podnośnikami koszowymi oraz transportem specjalistycznym.