Nadchodzący okres zimowy wiąże się z nadejściem niskich temperatur. To z kolei wiąże się z tym, że wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne lub będące pod wpływem alkoholu. Nie bądźmy obojętni i alarmujmy Policję za każdym razem, kiedy widzimy kogoś kto jest narażony na wychłodzenie organizmu. Pamiętaj - wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie!!!

Zbliżający się okres niskich temperatur powietrza i niesprzyjających warunków atmosferycznych to czas kiedy policjanci zwracają szczególną uwagę na bezpieczeństwo osób narażonych na wychłodzenie. W tym czasie zwracamy się do wszystkich z apelem o to, aby nie być obojętnym na czyjąś krzywdę. W tak niekorzystnych warunkach na wychłodzenie organizmu narażeni są w szczególności bezdomni, osoby starsze i nietrzeźwe przebywające na dworze. Jeśli widzimy takiego człowieka, nie wahajmy się zadzwonić na numer alarmowy aby powiadomić o tym funkcjonariuszy. Każde takie zgłoszenie jest natychmiast sprawdzane.

W trakcie służby gdyńscy policjanci sprawdzają miejsca, gdzie mogą szukać schronienia i nocować bezdomni. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki, a nawet przystanki. W trakcie rozmowy z bezdomnymi funkcjonariusze przekazują informację, gdzie na terenie Gdyni znajdują się placówki, w których oferowana jest pomoc bezdomnym. W takich placówkach osoby potrzebujące pomocy zawsze znajdą schronienie przed zimnem, zjedzą ciepły posiłek i znajdą miejsce na przespanie nocy.

Ostrzegamy również przed jednym z najczęstszych i mylnych mitów, że na rozgrzewkę najlepszy jest alkohol. To nieprawda. Po spożyciu alkoholu osoba go pijąca przez chwilę czuje ciepło, lecz po chwili jej organizm jest jeszcze bardziej narażony na wyziębienie. Osoby pod wpływem alkoholu są również bardziej podatne na różnego rodzaju upadki, kontuzje czy utraty przytomności. Każde z takich zdarzeń niesie za sobą realne zagrożenie dla ich życia i zdrowia.

Zwracamy się zatem z apelem aby nikt z nas nie był obojętny i nie przechodził bez reakcji obok potrzebującego. Wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Zgłoszenia można przekazywać pod numerami telefonów 997, 112 lub pogotowia ratunkowego. Sami również starajmy się okazać życzliwość i wyciągnąć pomocną dłoń w kierunku tych, którzy tej pomocy potrzebują.