Szukasz nowej przestrzeni do pracy dla siebie i Twoich pracowników? Jak się okazuje jest to trudne zadanie, ponieważ uwzględnić należy przynajmniej kilka czynników. Zaliczają się do nich zarówno potrzeby pracowników, klientów, kontrahentów, a także wymogi prawa pracy. Podstawa to sprawdzenie oferty rynkowej. Sprawdźmy co trzeba wiedzieć o wynajmie biura i jak prezentują się jego ceny w większych, polskich miastach.

 

Jak dużego biura potrzebuję?

Zanim zaczniesz przeglądać ogłoszenia dotyczące wynajmu przestrzeni biurowej, musisz zadać sobie kilka istotnych pytań. Główne z nich dotyczy metrażu. Zastanów się zatem, jak duża obecnie jest Twoja firma i jakie masz perspektywy rozwojowe. Jeśli w ciągu roku zamierzasz zatrudnić dodatkowe osoby, to musisz wziąć pod uwagę, że w firmie przydadzą się nowe stanowiska pracy. Sam metraż to jednak nie wszystko. Zwrócić uwagę należy również na dostęp do mediów i technologii, stan techniczny pomieszczenia, a także jego funkcjonalność. Równie duże znaczenie ma dostęp do parkingu. Ten aspekt jest istotny nie tylko ze względu na pracowników, ale i klientów. Najprawdopodobniej potrzebna będzie Ci przestrzeń z dostępem do klimatyzacji i zapleczem sanitarnym. 

 

Biura w Gdynii

Lokalizacja odgrywa ważną rolę, lecz nie w każdej sytuacji. Duże znaczenie ma profil firmy. Jeśli zamierzasz przyjmować w niej kontrahentów, to Twoje biuro musi być dobrze skomunikowane z resztą miasta, a zwłaszcza z centrum. Pod względem komunikacji prym wiodą zwłaszcza biura do wynajęcia Gdynia. Trójmiasto jest w ostatnich latach jedną z lepszych lokalizacji pod względem prowadzenia biura, szczególnie w przypadku makroprzedsiębiorstw. Być może dlatego biurowce Gdynia cieszą się tak dużym zainteresowaniem, także wśród zagranicznych przedsiębiorców. Kusi jednocześnie wizja pracy nad morzem, dla wielu pracowników to ogromny atut. Część osób chętnie przeprowadza się nad morze, nawet gdy dotąd mieszkała na drugim krańcu kraju. Biuro Gdynia zapewnia o wiele więcej możliwości aniżeli np. w Warszawie. Bliskość zachodnich sąsiadów to niewątpliwa znaczny atut, zwłaszcza gdy mamy oddziały również w innych krajach Europy 

 

Wynajem biura a przepisy prawne

Musisz pamiętać, że potrzeby lokalowe określa także prawo pracy. Zgodnie z przepisami, za stałe miejsce pracy uznaje się takie, w którym pracownik spędza przynajmniej cztery godziny na dobę. Bardziej szczegółowe przepisy dotyczące konkretnego metrażu i wyposażenia biura, znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy się z nimi dokładnie zapoznać.