Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

pracownik z Ukrainy i jak go zatrudnić

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy? – Coraz większa liczba pracodawców zadaje sobie to pytanie. Na naszym rodzinnym rynku brakuje rąk do pracy, a gospodarka się rozwija. To powoduje, że przedsiębiorca jest zmuszony do zatrudnienia pracowników spoza Polski. Najczęściej są to pracownicy z Ukrainy i pracownicy z Białorusi.

Pracownik z Ukrainy - kogo potrzebuje polski przedsiębiorca?

Polscy przedsiębiorcy zatrudniają bardzo zróżnicowanych pracowników. Wszystko dlatego, ponieważ nasza rodzima gospodarka również taka właśnie jest – działamy w wielu branżach. W Polsce bardzo popularne jest górnictwo i handel, a także gospodarka leśna i rolnictwo. Nie powinno zatem dziwić, że przedsiębiorcy potrzebują przede wszystkim osób do pracy fizycznej. Właściciele firm najchętniej zatrudniają obcokrajowców do wykonywania prostych prac. Nie wymagają one specjalistycznej wiedzy lub wyjątkowo dobrego przygotowania, liczą się jednak pewne umiejętności oraz siła. Pracownicy z Ukrainy mogą liczyć również na podjęcie innych działań w Polsce. Zatrudnianie mogą znaleźć jako robotnicy przemysłowi, operatorzy maszyn i urządzeń, a także jako pracownicy sprzedaży. Pracownik z Ukrainy bez problemu może znaleźć również pracę w rolnictwie. Z powodu częstej migracji Polaków w celach zarobkowych, również tych Polaków, którzy zajmują wyższe stanowiska, coraz częściej brakuje ludzi na wyższych szczeblach. Dlatego, pracownicy z Ukrainy mogą liczyć także na zatrudnienie w biurze oraz w szeroko pojętej technice. Okazuje się również, że w Polsce na stanowiska specjalistycznych i kierowniczych również zatrudniani są Ukraińcy – zapotrzebowanie w tym sektorze nie jest bardzo wysokie, jednak już ponad tysiąc obcokrajowców zajmuje najwyższe stanowiska w polskich firmach.

Jak zatrudnić pracownika z Ukrainy?

Chociaż polski rząd wprowadził wiele ułatwień dotyczących zatrudniania obcokrajowców, to dla wielu przedsiębiorców kompletowanie dokumentów, dodawanie ogłoszeń, chodzenie po urzędach i robienie rekrutacji może okazać się zbyt czasochłonne. Dlatego, warto skorzystać z leasingu pracowniczego.

Leasing pracowniczy to inaczej wynajem pracowników. Zajmują się nim odpowiednio przygotowane firmy – agencje pracy tymczasowej. Korzystając z pomocy agencji, leasing pracowniczy przebiega bardzo sprawnie. Przedsiębiorca musi spełnić tylko kilka warunków, ale większość działań jest po stronie firmy zajmującej się rekrutacją i pozyskiwaniem pracowników. Na co możesz liczyć współpracując z agencją?

  • Po pierwsze, wystarczy, że przekażesz agencji swoje wymagania i to ona zajmie się poszukiwaniem pracowników.
  • Po drugie, to do zadań agencji należy przeprowadzanie rozmów rekrutacyjnych. Dzięki temu zaoszczędzisz sporo czasu, a zyskasz idealnego pracownika na konkretne stanowisko.
  • Po trzecie, większość formalności jest po stronie agencji. To ona załatwia pozwolenia na pracę i zgłasza się do odpowiednich urzędów.
  • Po czwarte, agencja zajmująca się leasingiem pracowników zapewnia im transport oraz zakwaterowanie.

Szczegółowe informacje o leasingu pracowniczym można znaleźć tu: http://www.pracowici.pl/pracownicy-z-ukrainy/.

Leasing pracowników szybko i skutecznie rozwiązuje wiele problemów pracodawcy. Przede wszystkim w firmie podnosi się efektywność. Zachowana zostaje również ciągłość produkcji, o którą ciężko jeśli brakuje odpowiedniej ilości rąk do pracy. Obniżone zostają również koszty – zarówno koszty zatrudniania pracowników (pomoc państwa przy zatrudnianiu cudzoziemców), jak i koszty związane z ich poszukiwaniem i rekrutowaniem.