Już za niespełna pięć miesięcy wystartują mistrzostwa świata żeglarskiej klasy 505, które po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce. Niewątpliwy zaszczyt goszczenia najlepszych zawodników globu przypadnie Gdyni, a areną zmagań uczestników będzie akwen Zatoki Gdańskiej. Organizatorzy regat spodziewają się przyjazdu ekip z najodleglejszych zakątków globu. Impreza potrwa od 18 do 27 lipca.

Decyzja o przyznaniu Gdyni światowego czempionatu zapadła w 2016 roku w angielskim Weymouth. Międzynarodowe Stowarzyszenie klasy 505 przyjęło kandydaturę miasta z morza i marzeń większością głosów, biorąc pod uwagę doskonały do tego typu imprez akwen Zatoki Gdańskiej.

Nieolimpijska klasa 505 cieszy się olbrzymią popularnością. Dwuosobowe „pięćsetpiątki są niezwykle trwałe i pozwalają na żeglowanie w każdych warunkach. Głównie ze względu na rozwijane prędkości uznawane są za jedne z najszybszych na świecie. Ich opanowanie wymaga przede wszystkim znacznych umiejętności żeglarskich, dlatego nawet zawodnicy w podeszłym wieku są w stanie rywalizować z młodymi zawodnikami.

Mistrzostwa świata przyciągają wielu zawodników z całego świata. Na starcie możemy spodziewać się uczestników z: Australii, USA, Wielkiej Brytanii, RPA, Niemiec, Szwecji, Francji, Włoch czy Chorwacji.  W regatach na poziomie mistrzowskim zwykle bierze udział od 120 do 190 jachtów klasy 505, co wiąże się z przyjazdem ponad 400 zawodników i gości.

W ostatnich latach mistrzostwa świata odbywały się w tak prestiżowych lokalizacjach jak: San Francisco, Palermo, La Rochelle czy Barbados. Przed rokiem najlepszych zawodników z całego świata gościło amerykańskie Annapolis. Poprzednią europejską areną goszczącą jedną z najbardziej popularnych klas żeglarskich było Weymouth, będący oficjalnym akwenem rozgrywanych w 2012 roku igrzysk olimpijskich w Londynie.

Zapraszamy na oficjalną stronę internetową imprezy, gdzie prowadzone są zapisy. Warto również dodać, że ambasadorem mistrzostw świata w Gdyni będzie złoty i brązowy medalista igrzysk olimpijski w klasie Finn – Mateusz Kusznierewicz.

Harmonogram regat:
18 lipiec – pomiary sprzętu
19 lipiec – pomiary sprzętu
20 lipiec – Pre Worlds (regaty testowe) – 3 wyścigi
21 lipiec – pomiary sprzętu, Uroczysta Ceremonia Otwarcia Regat
22 lipiec – 2 wyścigi
23 lipiec – 2 wyścigi 
24 lipiec – 2 wyścigi
25 lipiec – dzień przerwy 
26 lipiec – 2 wyścigi 
27 lipiec – 2 wyścigi, Zakończenie Regat


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.