Szkolenie z ratownictwa wodnego, pokazy w planetarium i ćwiczenia z łączności radiowej – takie atrakcje czekały na młodzież na inauguracyjnych zajęciach „Błękitnej Szkoły – szkoły morskiego klimatu”, które odbyły w Gdyni. To najnowszy projekt Pomorskiej Szkoły Żeglarstwa i Edukacji Morskiej, działającej przy Pomorskim Związku Żeglarskim.

Błękitna Szkoła, która została zainaugurowana w piątek 16 lutego, jest skierowana do uczniów z całej Polski. Ma na celu zainteresowanie młodzieży tematyką morską, promowanie bezpieczeństwa nad wodą i pokazanie perspektyw zawodowych związanych z tą gałęzią gospodarki.

Proponujemy zajęcia jedno, dwu lub trzydniowe – tłumaczy Jerzy Jałoszewski, koordynator projektu. – W programie są ćwiczenia m.in. z pierwszej pomocy, astronomii i oczywiście z żeglarstwa. Młodzież będzie miała okazję poznać rodzaje jachtów i ich budowę oraz nauczą się obsługiwać urządzenia do łączności radiowej. W sezonie letnim będą to także gry i zabawy na świeżym powietrzu.

W pierwszych zajęciach wzięło udział 22 uczniów z drugiej klasy Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi. Błękitną Szkołę rozpoczęli od ćwiczeń z ratownictwa na basenie Akademii Morskiej w Gdyni. Młodzież miała okazję potrenować pływanie w kamizelkach ratunkowych oraz – co sprawiło największą trudność – wchodzenie do tratwy ratunkowej.

Zajęcia na basenie były zdecydowanie najciekawsze – opowiada Jakub Szalerzyński, uczeń Gimnazjum Salezjańskiego w Rumi. – Wszystko zostało fajnie i zrozumiale pokazane, więc skorzystali nawet ci, którzy nigdy nie mieli styczności z ratownictwem. Ta wiedza może się przydać na przykład na wakacjach, kiedy będzie się pływać łódką. A wchodzenie na tratwę okazało się nie takie łatwe, na jakie wygląda.

Uczniowie z Rumi przenieśli się następnie do planetarium, żeby dowiedzieć się, co widać na nocnym niebie. Poznali podstawowe sposoby nawigacji oraz zobaczyli ruch ciał niebieskich na nieboskłonie. Nie zabrakło przy tym gwiazdozbiorów i znaków zodiaku. W ostatniej części programu uczniowie mieli okazję wejść na pokład jachtu oraz nauczyć się niezwykle ważnych zasad udzielania pierwszej pomocy. Na koniec odbyło się szkolenie z nawiązywania łączności radiowej.

 

Organizatorem Błękitnej Szkoły jest Pomorska Szkoła Żeglarstwa i Edukacji Morskiej przy Pomorskim Związku Żeglarskim. Partnerami projektu są Akademia Morska w Gdyni i Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Zajęcia odbywają się pod patronatem Joanny Zielińskiej, przewodniczącej Rady Miasta Gdyni.

„Błękitna Szkoła – szkoła morskiego klimatu” oferuje jedno, dwu i trzydniowe zajęcia dla uczniów powyżej piątej klasy szkoły podstawowej z całej Polski. Można się na nie zapisywać u koordynatora projektu, Jerzego Jałoszewskiego (tel. 604 543 210, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.).


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.