Czy na Stadionie Miejskim znów będziemy mogli oglądać najlepsze piłkarskie reprezentacje? To wielce prawdopodobne! Polski Związek Piłki Nożnej złożył do FIFA oficjalny wniosek o prawo organizacji mistrzostw świata do lat 20 w 2019 roku w naszym kraju – poinformował dziś na Twitterze sekretarz generalny organizacji, Maciej Sawicki.

Maciej Sawicki - Twitter

Na oficjalnej stronie UEFA znaleźć można notkę, w której wymienione zostały trzy kraje zgłaszające wstępną gotowość do starań o organizacje mistrzostw. Poza Polską w grze są także Indie oraz Peru. Organizowane nad Wisłą EURO 2012 i tegoroczne Młodzieżowe Mistrzostwa Europy U21 okazały się dużymi sukcesami, dlatego Polska może być rozpatrywana jako faworyt.

Takie wydarzenie byłoby świetną okazją do uczczenia stulecia Polskiego Związku Piłki Nożnej. O tym czy się uda dowiemy się na początku 2018 roku.

W turnieju udział wezmą 24 drużyny narodowe w tej kategorii wiekowej. Ostatnia edycji mistrzowskiego czempionatu w tej kategorii wiekowej odbyła się w Korei Południowej pomiędzy 20 maja a 11 czerwca tego roku. Zwyciężyła w nich młodzieżowa reprezentacja Anglii, która jedną bramką pokonała Wenezuelę. W Europie ten turniej po raz ostatni gościł w 2013 roku – wówczas gospodarzem była Turcja.

W grze o tak ważną imprezę nie mogło zabraknąć miasta z morza i marzeń. Dokumenty aplikacyjne dotyczące FIFA U20 World Cup 2019 dla Gdyni złożono w minionym tygodniu do siedziby PZPN. Cieszymy się, że będziemy znów mogli zaznaczyć swoje miejsce na piłkarskiej mapie – mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. Otrzymaliśmy wyśmienite recenzje po organizacji Mistrzostw Europy UEFA EURO U21. Wierzymy, że już za dwa lata zobaczymy tu najlepszych piłkarzy globu do lat 20 – dodaje.

Stadion Miejski w Gdyni ledwie wczoraj obchodził dziesiąty jubileusz międzynarodowych meczów w piłce nożnej. W rozegranym we wtorek spotkaniu eliminacji Mistrzostw Europy do lat 21 Polska pokonała Danię 3-1. Podczas tegorocznej edycji tego turnieju organizowanego w Polsce gościły tu reprezentacje Hiszpanii, Portugalii i Macedonii. Wcześniej swoje mecze rozgrywały tu także reprezentacje Grecji, Chorwacji, Anglii, Norwegii i Czarnogóry. Sprawdził się on również podczas Mistrzostw Europy Euro 2012 stanowiąc bazę treningową reprezentacji Irlandii.

Gdyński obiekt – zdaniem fachowców – to jeden z najlepszych obiektów tego typu w Polsce. Potwierdzeniem tego faktu są liczne nagrody oraz raporty PZPN dotyczące organizacji i stanu bezpieczeństwa na stadionach. Estetyka i panujący na obiekcie w Gdyni doceniają także kibice. To oni w plebiscycie portalu Ekstraklasa.net mianowali go Super Stadionem 2015 roku. Obiekt cieszy się także dużym zainteresowaniem młodych małżeństw, które chętnie korzystają z możliwości przygotowania na nim swojej ślubnej sesji.

 

Międzynarodowe mecze piłki nożnej na Stadionie Miejskim w Gdyni:

2012

Polska – Portugalia U21 (0:0)

 

2013

Polska – Hiszpania U19 (0:1)

Grecja – Chorwacja U19 (1:1)

 

2014

Polska – Anglia U18 (2:3)

 

2015

Polska – Norwegia U21 (1:0)

 

2016

Polska – Czarnogóra U21 (6:0)

 

2017

Hiszpania – Macedonia U21 (5:0)

Macedonia – Portugalia U21 (2:4)

Portugalia – Hiszpania U21 (1:3)

Polska – Dania U21 (3:1)

Tak wyglądały w skrócie piłkarskie Mistrzostwa Europy UEFA EURO U21 w Gdyni:


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.