Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Najbardziej utytułowany polski żeglarz zaprasza zawodników z całego świata do udziału w regatach, które po raz pierwszy w historii odbędą się w Polsce. Klasa 505, to nieolimpijska formuła regatowa, w której ściga się kilka tysięcy osób w Europie, USA, Australii i Afryce Południowej. Od dekady klasa 505 zdobywa coraz większą popularność w Polsce.

- Polskie żeglarstwo jest na bardzo wysokim, światowym poziomie, nasi deskarze i żeglarze od lat są w czołówce zdobywając medale mistrzostw świata, Europy oraz najwyższe trofea olimpijskie – mówi Mateusz Kusznierewicz, dwukrotny medalista olimpijski w klasie Finn, a dziś także wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego ds. Sportu. – Klasy olimpijskie to nasz priorytet, ale dużo bardzo ciekawych rzeczy dzieje się również w konkurencjach nieolimpijskich, takich jak 505. Z dużą satysfakcją przyglądam się szybkiemu rozwojowi tej klasy w Polsce.

Coraz większa liczba polskich zawodników ścigających się na jachtach z numerem 505 na żaglu zwróciła uwagę międzynarodowej społeczności żeglarskiej. Decyzją międzynarodowego stowarzyszenia tej klasy, Polska została gospodarzem najbardziej prestiżowych regat – Mistrzostw Świata 505, które w lipcu 2018 roku odbędą się w Gdyni. Do Polski przyjadą najlepsi zawodnicy z całego świata, w tym byli olimpijczycy oraz profesjonalni żeglarze ścigający się w regatach oceanicznych.

- To dla nas najwyższe wyróżnienie. W innych krajach 505-ki są obecne od połowy ubiegłego wieku, na ich tle Polska jest beniaminkiem, ale nasi koledzy z zagranicy doceniają to, że chyba w żadnym innym kraju liczba nowych załóg nie rośnie tak szybko jak w Polsce – mówi Przemysław Zagórski, prezes klasy 505 w Polsce. – Coraz więcej dobrych żeglarzy ściga się na jachtach 505 w Polsce, naszym celem jest rozwój całego środowiska regatowego w Polsce, chcemy przekonać jak najwięcej osób do regatowego żeglarstwa, dyscypliny, z której Polska może być wyjątkowo dumna.

Jacht klasy 505 to wyczynowa, dwuosobowa łódź typu dinghy. Klasa wymaga sporych umiejętności żeglarskich; niska waga w połączeniu z dużą powierzchnią żagli (42 m2 na kursach z wiatrem) powoduje, że łodzie tej klasy osiągają bardzo duże prędkości, zwłaszcza przy silnym wietrze. Od 10 lat klasa 505 zdobywa popularność w Polsce; to obecnie najbardziej popularna, nieolimpijska klasa regatowa w naszym kraju. W wolnych chwilach na łodzi z numerem 505 na żaglu startuje Agnieszka Skrzypulec, aktualna Mistrzyni Świata w olimpijskiej klasie 470.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.