Podczas odbywającego się w Toruniu II Kongresu Miast Sportowych Gdynia otrzymała statuetkę „Sportowego Miasta Roku”. Miasto z morza i marzeń pretendowało do tytułu z 30 innymi miejscowościami. Nagrodę odebrał Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Sportowe Miasto roku 2017 - Gdynia

Nagroda środowiska

Toruńskie Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki 16 października było gospodarzem drugiej edycji Kongresu Miast Sportowych pod nazwą „Efektywne zarządzanie sportem w mieście”. W tej jednej z cieszących się najdłuższą historią miejscowości w Polsce pojawili się byli sportowcy, prezydenci miast, przedstawiciele biznesu i organizacji zajmujących się krzewieniem kultury fizycznej.

Kongres Miast Sportowych jest bowiem jedyną w Polsce platformą wymiany myśli, spostrzeżeń i refleksji środowiska sportowego i samorządowego oraz służy integracji tych środowisk. – W Polsce brakuje spotkań takiego grona osób. To odpowiedź na oczekiwania całego środowiska, ludzi, którzy rozwijają polski sport – określa tę imprezę redaktor naczelny „Przeglądu Sportowego” Michał Pol.

Zwycięstwo w elitarnym gronie

Wydarzenie składało się z rozbudowanej części merytorycznej złożonej z sesji plenarnej, trzech paneli dyskusyjnych oraz warsztatów, strefy expo oraz pikniku sportowego. Jego ukoronowaniem była uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody finalizujące projekt dla lokalnego środowiska sportowego „Polska na Medal” – wspólnej inicjatywy „Przeglądu Sportowego” i Onetu oraz nagrodę główną „Sportowe Miasto” – tytuł oficjalnie nadawany przez Kapitułę Kongresu, złożoną z osobistości uznanych w środowisku sportowym, mediowym i biznesowym oraz prezydenta Torunia.

Podczas uroczystej gali przyznano trzy statuetki dla „Sportowych Miast Roku”. Miasta zostały podzielone na trzy kategorie według liczby mieszkańców. Do zwycięstwa w konkursie pretendowało aż 30 miejscowości.

Kapitała redakcyjna w osobach Michała Pola oraz Przemysława Rudzkiego z „Przeglądu Sportowego” dokonała wyboru 30 miast pretendujących do wygranej w konkursie. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy kategorie (w każdej po dziesięciu kandydatów): miasta do 100 tysięcy mieszkańców, mające między 100 a 250 tysięcy mieszkańców oraz powyżej 250 tysięcy.

Gdynia liderem ekspertów

Uroczystą galę, podczas której poznaliśmy laureatów prowadzili Przemysław Babiarz i Michał Pol. Gdynia otrzymała tytuł Sportowego Miasta Roku w kategorii od 100 tysięcy do 250 tysięcy mieszkańców. Statuetkę dyrektorowi Gdyńskiego Centrum Sportu wręczył halowy Mistrz Świata i Europy w siedmioboju Sebastian Chmara.

Miasta w każdej kategorii nominowała redakcja najstarszego polskiego dziennika, lecz ostateczny wybór należał do specjalnej kapituły kongresu złożonej z uznanych osobistości w środowisku sportowym, mediowym i biznesowym – komentuje Marek Łucyk. Sama obecność w takim gronie jest już wyjątkowa. Fakt wyróżnienia przez tak znamienitych ekspertów i znawców sportu sprawia, że otrzymanie tego tytułu jest niesłychanie cenne – dodaje.

W kategorii miast do 100 tysięcy mieszkańców zwyciężył Sopot, a w kategorii powyżej 500 tysięcy mieszkańców tytuł trafił do Wrocławia. Nagrodę Specjalną oraz Statuetkę Partnera Sportu otrzymał Toruń – gospodarz wydarzenia. Patronem roku została firma New Balance. Laur Królowej Sportu dla zawodnika roku trafił do Igi Baumgart. Odkryciem roku została zaś osiemnastoletnia Adrianna Sułek. Podczas wieczoru rozdane zostały także nagrody Złotych Kolców dla najlepszych lekkoatletów.

[Not a valid template]

Relacja z Gali:


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.