Sto uczniów wyrusza w rejsy jubileuszowe - Pogoria, Zawisza Czarny i Dar Młodzieży

Przed wschodem słońca autokary zabrały pierwszą grupę gdyńskiej młodzieży w kierunku Genui - początek projektu przygotowanego na stulecie miasta. Na pokładach trzech żaglowców mają się pojawić w sumie 100 uczniów, którzy przez kilka dni mają poczuć morski rytm, pracę wachty i smak pierwszej prawdziwej przygody. Dla wielu to będzie pierwszy kontakt z morzem i okazja do praktycznego użycia wiedzy z lekcji.
- Na pokładzie Pogorii - pierwsza grupa wychodzi w morze
- Gdynia organizuje serię rejsów edukacyjnych na stulecie
Na pokładzie Pogorii - pierwsza grupa wychodzi w morze
Pierwszy z zaplanowanych rejsów rozpoczął się jeszcze przed świtem. Na pokład STS Pogoria wyruszyła grupa młodzieży, która spędzi na morzu szkoleniowym kilka dni pod okiem załogi i wychowawców. Rejs poprowadzi żaglowiec w rejon Morza Śródziemnego, a kapitan wybierze po drodze dwa porty, które odwiedzą.
- Na pokładzie: 37 uczniów z 18 gdyńskich szkół.
- Opiekunowie: 4 wychowawców plus załoga statku.
- Czas rejsu: około siedem dni.
- Trasa: autokar z Gdyni do Genui, rejs po Morzu Śródziemnym, powrót autobusem.
- Większość uczestników nigdy wcześniej nie była na morzu.
“Trzymam kciuki, żeby wiatry były tylko pomyślne i żeby zapamiętali to wydarzenie naprawdę na całe życie.”
- Aleksandra Kosiorek, prezydent Gdyni
Emocje mieszały się z ciekawością. Kilkunastoletni Kacper z VII Liceum Ogólnokształcącego przyznał wprost, że jedzie po przygodę:
“Przygodę chciałem przeżyć”
- Kacper, uczeń VII LO w Gdyni
Bosman STS Pogoria podkreślał wartość wspólnej pracy i przemiany, jaką przechodzą uczestnicy podczas rejsu:
“Na statku nie da się być indywidualistą, trzeba pracować w grupie, więc mamy nadzieję, że zobaczą, jak to jest, i wrócą do nas niedługo.”
- Radek Jamróz, bosman STS Pogoria
Gdynia organizuje serię rejsów edukacyjnych na stulecie
Projekt miejski obejmuje cztery rejsy realizowane na trzech jednostkach, które mają Gdynię za port macierzysty. Obok Pogorii w programie są Zawisza Czarny oraz Dar Młodzieży. Dwa rejsy - na Pogorii i Zawiszy Czarnym - mają charakter szkoleniowy, natomiast wyprawa na Darze Młodzieży będzie miała wymiar bardziej turystyczny z uwagi na przepisy dotyczące uczestników.
Celem projektu jest poszerzenie edukacji morskiej dla uczniów w związku z jubileuszem miasta i zaproszenie młodzieży do praktycznego sprawdzenia umiejętności zdobywanych w szkole - m.in. z przedmiotów takich jak fizyka, geografia, historia, matematyka. Miasto zapowiedziało kontynuację programu w kolejnych latach.
“Dzisiaj się dzieje kawałek historii”
- Anna Niemczynowicz, nauczycielka w I ALO w Gdyni
Wśród praktycznych elementów rejsu są wachty, obsługa żagli, pływanie na silniku i pełnienie dyżurów w kuchni - czynności, które mają nie tylko uczyć żeglowania, lecz także wzmacniać poczucie odpowiedzialności i współpracy.
Rodzice żegnali odjeżdżające autokary z mieszaniną dumy i wzruszenia - organizatorzy liczą, że po powrocie uczestnicy będą wracać bogatsi o nowe doświadczenia i chętniej sięgać po kolejne morskie wyzwania.
- Najważniejsze fakty na szybko:
- Program: 100 dzieci doświadcza żeglarstwa na stulecie.
- Statki: Pogoria, Zawisza Czarny, Dar Młodzieży.
- Liczba uczestników w pierwszym rejsie: 37.
- Szkoły reprezentowane: 18.
Dla mieszkańców i rodziców taka inicjatywa to nie tylko fotografia z rejsu - to szansa na rozwój kompetencji miękkich i praktycznych, które trudno zdobyć w szkolnej ławce. Warto obserwować kolejne terminy rejsów, bo program ma być powtarzany i rozszerzany - to dobra wiadomość dla tych, którzy chcieliby wysłać młodzież na morskie kursy w następnych edycjach.
na podstawie: Urząd Miasta.
Ostatnie Artykuły

UNESCO, port i sprawy socjalne. Rozmowa o przyszłości Gdyni

152 nauczycieli z Gdyni zdobyło awans. Wszyscy zdali egzamin

Gdyński bursztyn w gdańskiej kolekcji. Wystawa czeka w InfoBoksie

Lis zamieszkał w piwnicy na Kamiennej Górze. Pomógł Eko Patrol

Żagiel stulecia na „Iskrze”. Okręt wrócił do portu i udostępni pokład

Wspólny bilet dla Pomorza coraz bliżej. Ustawa daje regionowi nowe narzędzia

Sierpień pełen wydarzeń w Gdyni. Modernizm, muzyka i jubileusze

Sierpniowe wakacje w Gdyni pełne eksperymentów, sztuki i historii

Stanisław Olesiejuk z nagrodą Prezydenta Gdyni. Przed nim setna wystawa

Nad wodą wystarczy jeden błąd - policja z Gdyni ostrzega przed tragedią

Sierpniowe spotkania w Muzeum Miasta Gdyni. Historia także w goglach VR

Stan surowy gotowy. Nowa pływalnia na Chwarznie-Wiczlinie nabiera kształtu

Gdyńska akcja TIR ujawniła skalę naruszeń. 201 kontroli i sądowy zakaz

Montaż klimatyzacji na własną rękę? To może skończyć się wysoką karą
Przydatne dane teleadresowe
- Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdyni - kontakt, godziny i procedury
- Oddział Celny Graniczny „Baza Kontenerowa” w Gdyni - kontakt, godziny i obsługa celna
- Graniczny Inspektorat Weterynarii w Gdyni - kontakt, godziny i zakres kontroli granicznej
- Muzeum Miasta Gdyni - kontakt, godziny, wystawy i dojazd
- Rejonowy Zarząd Infrastruktury w Gdyni - kontakt, adres, telefony
- Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej w Gdyni - kontakt, oddziały, poradnie i rejestracja
