Pierwszy wiosenny spacer z dzieckiem

Gdy rozpoczyna się wiosna, wiosenne słońce zachęca do wyjść na zewnątrz. Słońce to energia do działania i optymizm, którym warto dzielić się również z najmłodszymi. Warto jednak pamiętać, że pierwsze oznaki wiosny nie zawsze niosą za sobą wysokie temperatury. Pierwszy wiosenny spacer z dzieckiem, zwłaszcza tym nowonarodzonym, to solidna wyprawa, do której należy się odpowiednio przygotować. Jak ubrać dziecko, by nie zmarzło i nie przegrzało się w czasie przechadzki? Dlaczego tak ważna jest ochrona głowy malucha i jakie kapelusze dla dzieci sprawdzą się najlepiej? Poznaj nasz praktyczny poradnik.

Co znajdziesz w poniższym artykule?

  • Wskazówki dotyczące pory pierwszego spaceru i ubioru dla dziecka
  • Porady, jak ubrać malucha „na cebulkę”
  • Praktyczne cechy kapeluszy dla dzieci, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer i kiedy się na niego wybrać?

Pierwszy wiosenny spacer z noworodkiem to moment wyczekiwany przez rodziców. Wiosenne noworodki mają to szczęście, że aura na pierwsze spacery jest zwykle sprzyjająca. Dlatego, jeśli nie ma innych przeciwskazań, pierwszą przechadzkę z maluszkiem możesz planować już nawet tydzień po porodzie. Pamiętaj, że istotna jest nie tylko sprzyjająca pogoda, ale też samopoczucie. Jeśli jako świeżo upieczona mama czujesz się dobrze po porodzie, to możesz zaplanować spacer z dzieckiem. Na pierwszy spacer poświęć około kwadrans, a każdy kolejny możesz stopniowo wydłużać.

Jak ubrać dziecko na pierwszy spacer? Należy pamiętać o tym, by:

  • nie przegrzewać maluszka – nadmiar warstw nie wpłynie pozytywnie na dziecko, a może powodować obniżenie odporności,
  • ubrać dziecko warstwowo – ubieranie na cebulkę to świetny sposób na to, by w razie potrzeby pozbyć się zbędnej warstwy lub szybko ją założyć.

Ubiór „na cebulkę” – dlaczego warto?

Ubiór warstwowy to metoda, by podczas spaceru szybko i sprawnie założyć dziecku dodatkową warstwę lub ją zdjąć. Pierwsza warstwa „cebulki” powinny stanowić miękkie body lub pajacyk uszyte z miłego w dotyku materiału przyjaznego dla wrażliwej skóry dziecka. Druga warstwa to sweter, spodenki lub bluza oraz buciki. Istotne jest to, by wszystkie te elementy były doskonale dopasowane do ciała dziecka – ani za ciasne, ani za luźne. Trzecia warstwa to odzież wierzchnia, czyli kurteczka, kombinezon oraz okrycie głowy, takie jak kapelusze dla dzieci.

Na co zwracać uwagę, wybierając kapelusze dla dzieci?

Wybór okryć głowy dla dzieci jest szeroki, nie ma się co dziwić, że nie jest łatwo podjąć odpowiednią decyzję.

Jakie kryteria warto brać pod uwagę, wybierając kapelusze dla dzieci?

  • szerokość rondakapelusze dla dzieci powinny osłaniać całą twarz dziecka i chronić ją w ten sposób przed promieniami słonecznymi,
  • materiał – najlepszy okaże się oddychający surowiec taki jak bawełna, najlepiej w wydaniu organicznym,
  • mocowanie – dziecko często z czystej przekory chce pozbyć się okrycia głowy, dlatego istotne jest, by wybrać model np. z mocowaniem przy brodzie, które utrzyma kapelusz na miejscu,
  • możliwość prania – kapelusz powinien być przede wszystkim praktyczny, więc liczy się również to, czy możesz go łatwo wyprać.