Autobusy z Gdyni włączają się do innowacyjnego systemu FALA
Z wybiciem 22 lutego, komunikacja miejska w Gdyni wkroczyła na nowy poziom dzięki systemowi FALA. Od tego dnia, pasażerowie mogą korzystać z nowoczesnej technologii płatności w 270 autobusach. Projekt FALA zbliża Trójmiasto do pełnej integracji systemów płatności w komunikacji publicznej, z nadzieją na rozszerzenie na kolejne środki transportu wiosną tego roku.
  1. Włączenie gdyńskich autobusów do systemu FALA 22 lutego, obejmujące wszystkie pojazdy komunikacji miejskiej w Trójmieście.
  2. Planowane rozszerzenie systemu na połączenia kolejowe Polregio i PKP SKM Trójmiasto w wiosennych miesiącach.
  3. Opis funkcji i korzyści wynikających z użytkowania systemu FALA, w tym prostoty nabywania biletów i zarządzania kontem użytkownika.

W świecie, gdzie ciągła innowacja i cyfryzacja usprawniają nasze codzienne życie, Trójmiasto śmiało wpisuje się w tę tendencję, wprowadzając system FALA – technologię, która ma ułatwić mieszkańcom i turystom korzystanie z lokalnego transportu publicznego. Od 22 lutego br., w Gdyni zaczęło funkcjonować nowe rozwiązanie w postaci systemu FALA, którego zadaniem jest ułatwienie płatności za przejazdy komunikacją miejską. System ten, już sprawdzający się w innych miastach Pomorza, obejmuje nie tylko autobusy, ale również trolejbusy i tramwaje działające w całym Trójmieście.

Za wdrożeniem i rozwijaniem projektu FALA stoi spółka InnoBaltica, na czele której stoi Radomir Matczak. Projekt, jak przyznaje, cieszy się dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem użytkowników. "Mamy już w Trójmieście ok. 800 pojazdów w systemie. Do dyspozycji mieszkańców i turystów są nasze czytniki kart oraz falomaty, które w prosty sposób umożliwiają nabycie elektronicznych biletów jednorazowych czy czasowych" - mówi prezes Matczak. Za realizację techniczną odpowiada Asseco Data Systems, która współpracuje z InnoBaltica w celu zapewnienia sprawności systemu i szybkiego usuwania ewentualnych usterek.

Wiosna przyniesie nowe możliwości

W nadchodzących miesiącach system FALA zostanie przetestowany również w ramach połączeń kolejowych na terenie województwa pomorskiego, co obejmie ponad 200 stacji i przystanków. Będzie to kolejny krok ku pełnej integracji systemów płatności, co dla pasażerów oznacza jeszcze większą wygodę i prostotę w korzystaniu z usług transportu publicznego.

Projekt FALA stanowi prawdziwy przełom w zarządzaniu płatnościami za transport publiczny, dając użytkownikom szereg możliwości, od zakupu biletów po zarządzanie własnym kontem i uprawnieniami do ulg. Co ważne, by korzystać z systemu i jego udogodnień, nie jest konieczne posiadanie zarejestrowanego konta. Jednak posiadanie go otwiera przed pasażerami szereg dodatkowych funkcjonalności, takich jak automatyczne naliczanie ulg czy możliwość doładowania e-portmonetki za pośrednictwem aplikacji mobilnej czy portalu pasażera.

Wdrożenie systemu FALA w Gdyni to nie tylko krok naprzód w cyfryzacji usług miejskich, ale również manifestacja dbałości o komfort i satysfakcję mieszkańców oraz turystów korzystających z lokalnego transportu. Docelowo, dzięki projektowi FALA, podróżowanie po Trójmieście stanie się prostsze i bardziej intuicyjne, nawet dla tych, którzy nie są na co dzień użytkownikami komunikacji miejskiej.


Źródło: Urząd Miasta w Gdyni