HISTORIA | 97. URODZINY GDYNI
Z okazji 97. Urodzin Gdyni zapraszamy do Konsulatu Kultury. Tego dnia odbędą się dwa spacery z przewodnikiem – jeden dla dorosłych i młodzieży i jeden dla rodzin z dziećmi oraz pokaz zdjęć z towarzyszeniem muzyki na żywo.
Konsulat Kultury, czyli dawny Dom Marynarza Szwedzkiego, kryje w sobie wiele tajemnic i niezwykłą historię związaną z powstaniem gdyńskiego portu i rozwojem miasta. Na pokładach statków do Gdyni przybywało tysiące marynarzy spędzających na brzegu kilka dni. Z myślą o nich uruchomiono w mieście placówkę Kościoła Szwedzkiego – Svenska Kyrka Utomland. Historia Domu Marynarza Szwedzkiego sięga 1934 roku, kiedy mecenas Haidrich, dyrektor Urzędu Morskiego Stanisław Łęgowski oraz dyrektor Korzon spotkali się, aby podpisać akt darowizny placu pod budowę Domu Marynarza Szwedzkiego w Gdyni.
Spacer „Cóż tam, panie, w Konsulacie?” rozpocznie się o godz. 11.00 i potrwa 45-60 minut. Poprowadzi go Michał Miegoń. Podczas wydarzenia uczestnicy poznają historię budynku i zajrzą do jego wnętrz. Dowiedzą się m.in., co kryją tajemnicze drzwi we foyer, z jakimi problemami mierzyli się pastorzy prowadzący działalność w Domu Marynarza Szwedzkiego oraz dlaczego sala Konsulatu Kultury ma unikalną akustykę.
W zwiedzaniu może wziąć udział maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
Drugi spacer „Dzieci grandzą w Konsulacie!” odbędzie się o godz. 13.00 i poprowadzi go Danuta Ślipy. Najmłodsi gdynianie zajrzą tam, gdzie na co dzień nie można wejść. Przejdą od piwnicy po strych, by wsłuchać się w dawne dźwięki, poczuć dawne zapachy i poszukać ducha konsulatu.
Grupa może liczyć maksymalnie 30 osób. Bezpłatne wejściówki czekają w kasie Konsulatu Kultury.
Zapraszamy 11 lutego o godz. 11:00 i 13:00
Czas zwiedzania budynku oraz opowieści o budynku – około 45 – 60 minut.
Opracowanie i pomysł : Michał Miegoń / Inne Szlaki oraz Dana Ślipy / Frajda nad morzem
LETNICH WSPOMNIEŃ CZAR – ANDRZEJ JASTRZĘBSKI ZAPRASZA
O godz. 19:00 zapraszamy na wyjątkowy pokaz starych zdjęć z Gdyni z towarzyszeniem muzyki na żywo.
Autor wydarzenia – Andrzej Jastrzembski, twórca albumu o współczesnej Gdyni (2020), tym razem wprowadzi widza w świat gdyńskich wakacji z lat 20. i 30. ubiegłego wieku. Pokazowi będzie towarzyszyła ilustracja muzyczna, którą stworzą na żywo:
Paweł Osicki – perkusja,
Szymon Burnos – klawisze,
Adam Żuchowski – kontrabas.
Muzyka będzie przeplatana dźwiękami zarejestrowanymi przez autora na gdyńskiej plaży. Wydarzenie zorganizowane we współpracy z Wydziałem Kultury UMG.
Wstęp wolny.