Kiedy zacząć uczyć dziecko języków obcych?

W dzisiejszych czasach, posługiwanie się chociaż jednym językiem obcym, jest naturalną umiejętnością. Bez niej, nasze życie może być utrudniony, ze względu na jego wszechobecność. Znajomość języka obcego, może być pomocna w pracy czy podczas podróżowania. Właśnie dlatego, rodzice często zastanawiają się nad tym, kiedy ich pociechy powinny zacząć naukę języka obcego. Kiedy jest na to odpowiedni czas?

Kiedy jest najlepszy czas, na początek nauki języka obcego

Im jesteśmy starsi, tym trudniej przyswajamy wiedzę, tak samo jest z nauką języków obcych. Zdecydowanie łatwiej nauczyć się języka w młodszym wieku. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to, kiedy jest właściwy czas na naukę języka. Zdaniem pedagogów, nauka języka obcego może przebiegać równocześnie z poznawaniem ojczystego języka. Mimo, przekonania niektórych w żaden sposób ich to nie obciąża, z racji na to że mózg w pierwszych 3,4 latach nastawiony jest na poznawanie nowych umiejętności oraz przyswajanie wiedzy. Dlatego jak najwcześniej, najlepiej jest przyzwyczajać dzieci do dźwięku języka obcego, pomoże to w zapamiętaniu wymowy, a wraz z upływem czasu zacznie powtarzać usłyszane słowa. Obecnie, na rynku jest duży wybór szkół językowych, a jedną z nich jest szkoła językowa Kraków, a może lepiej postawić na indywidualne lekcje?

Jakie są sposoby na poznawanie języka

Według badań, są dwa sposoby na przyswajanie języka, tzn. symultaniczny oraz następczy. Symultaniczny, dotyczy dwujęzycznych dzieci, warunkiem ich dwujęzyczności, jest wprowadzenie nauki do ich życia już przed trzecim rokiem życia. Drugi sposób, jest dla maluchów w każdym wieku, język wprowadzany jest w momencie, gdy dziecko swobodnie posługuje się już językiem ojczystym. Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, kiedy jest najlepszy czas na zapisanie dziecka na zajęcia. Jeżeli dziecko, w ciągu pierwszych trzech lat swojego życia, nie wykazuje zainteresowania językiem obcym, warto naukę języka obcego odłożyć na później.

Jak zacząć naukę języka obcego?

Tak naprawdę, sposobów na naukę języka jest naprawdę wiele. Jeśli rodzicom, zależy na tym aby ich dzieci w odpowiedni sposób przyswajały język obcy, warto jest rozważyć wybór przedszkola obcojęzycznego bądź zapisanie do szkoły językowej. Grupowe zajęcia, mogą zachęcić dzieci do nauki, natomiast lekcje indywidualne, pozwolą na to aby cała uwaga została poświęcona naszemu dziecku. Nauka języka obcego, powinna być przede wszystkim swobodna oraz w żaden sposób nie wymuszona. Warto jest być cierpliwym oraz kontrolować systematyczność malucha. Jeśli my również nie poświęcimy mu uwagi oraz nie spędzimy czasu na powtarzanie z nim tego czego się nauczył, zajęcia mogą nie przynieść żadnych rezultatów.