Różnice między paletami drewnianymi a plastikowymi

Palety wykorzystywane są w różnych dziedzinach przemysłu, znajdują zastosowanie nawet w życiu codziennym. Wybierając je najważniejsze jest, aby charakteryzowały się bezpieczeństwem użytkowania i wytrzymałością. Zwykle wybór pada na palety drewniane oraz palety plastikowe - które będą lepsze? Podpowiadamy.

Palety drewniane vs. palety plastikowe

Zarówno palety drewniane, jak i plastikowe zapewniają wysoką trwałość oraz możliwość użytkowania przez wiele lat. Wszystko zależy od tego czy będą wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Plastikowe są nieco lżejsze i prostsze w utrzymaniu higieny. Nie chłoną nieprzyjemnych zapachów, dlatego zwykle znajdują zastosowanie w branży spożywczej i rolniczej. Chcąc je wyczyścić wystarczy użyć wody z detergentem. Mamy pewność, że w kontakcie z silnie barwiącymi środkami (np. sokiem z jagód) nie zmienią swojego wyglądu, jak może to mieć miejsce przy paletach drewnianych.

Z kolei palety drewniane gwarantują wyjątkową stabilność, są rozwiązaniem ekologicznym i wciąż preferowanym przez większość producentów. Nadają się do napraw, odsprzedaży czy recyklingu. Za ich wyborem przemawia również atrakcyjna cena, jeszcze niższa podczas zakupów hurtowych.

Domowe wykorzystanie palet

Uważa się, że palety drewniane są bardziej wszechstronne i uniwersalne - w ostatnich latach coraz większą popularność zyskuje produkcja mebli z wykorzystaniem wtórnych surowców, w tym właśnie drewnianych palet. Plastikowe nie wyglądałyby tak estetycznie i ponadczasowo. Z drewnianych natomiast można stworzyć m.in. łóżka, stoliki kawowe, ławy czy regały.

Produkcja palet drewnianych nie szkodzi środowisku naturalnemu. W dzisiejszych czasach coraz bardziej dąży się do ograniczenia wykorzystania plastiku. Chcąc przyczynić się do tej akcji można zdecydować się na wybór palet drewnianych.

Jakie palety wybrać w przemyśle? Palety Gdańsk

Prowadząc firmę wybór palet powinien być podyktowany własnymi potrzebami. Sprawdzą się zarówno te wykonane z plastiku, jak i drewniane. Ze względu na stabilność i wytrzymałość, a także niższy koszt zakupu, większość osób preferuje jednak palety drewniane. W zależności od preferencji można zaopatrzyć firmę w palety:

  • EURO I lub II gatunku
  • euro-podobne
  • przemysłowe o rozmaitych rozmiarach
  • połówki palet
  • nietypowe

W przypadku palet drewnianych istnieje możliwość zamówienia niestandardowych, niespotykanych nigdzie indziej rozmiarów. Wystarczy znaleźć producenta, który posiada taką opcję w swojej ofercie.