Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Dbanie o samochód powinno być obowiązkiem każdego właściciela pojazdu. Dzięki temu auto będzie dobrze i bezawaryjnie służyć przez wiele lat, zachowa świetność swojego wyglądu oraz wysoką wartość rynkową. W zadbanym samochodzie czujemy się lepiej, a każda podróż przebiega w milszej atmosferze. Zbliża się zima - nie pozwól się zaskoczyć. Zabezpiecz swój samochód jeszcze przed jej nadejściem.

Jak zabezpieczyć samochód na zimę?

Każde auto w okresie zimowym jest szczególnie narażone na czynniki drażniące - skrajnie niskie temperatury, mróz, śnieg, wilgoć czy sól rozsypaną na drogach. Przede wszystkim należy zadbać, aby pojazd nie stał “pod chmurką” - garaż lub osłonięta wiata do podstawa. Następnie można przejść do zabezpieczania auta. Osoby, które nie mają możliwości zaparkowania auta pod osłoną, powinny zakupić pokrowiec. Śnieg i szron osadzać się będą na jego powierzchni, a nie na aucie.

Ochrona karoserii i części zewnętrznych

Jeszcze jesienią warto nałożyć na zewnętrzne elementy karoserii (nadwozia) specjalny wosk ochronny, który utworzy na powierzchni lakieru powłokę zabezpieczającą przed błotem, solą i wiatrem. Droższą, ale efektywniejszą alternatywą jest nałożenie powłoki ceramicznej. Najlepiej oddać pojazd rzetelnym fachowcom, którzy pracują wyłącznie na sprawdzonych produktach najlepszych producentów i zagwarantują prezycję nałożenia warstw ochronnych.

Sprawdzi się profesjonalny auto detailing - Gdynia to miasto wielu możliwości w tej branży. Korzystając z usług doświadczonych specjalistów mamy pewność, że auto zostało dobrze zabezpieczone przed nadchodzącą zimą.

Nie zapomnij o uszczelkach

Wszelkie gumowe uszczelki w samochodzie warto posmarować specjalnym preparatem zawierającym w składzie silikony. Zapobiegnie to ich zamarzaniu. Podobną powłokę można zastosować w przypadku wycieraczek. Alternatywą jest kupno pokrowców, które zakłada się na noc, aby mróz nie spowodował przytwierdzenia wycieraczek do szyb.

Kontrola stanu technicznego pojazdu

Przed nadejściem zimy należy także skontrolować:

  • poziom płynu do spryskiwaczy, jednocześnie wymieniając płyn na zimowy, który nie zamarza poniżej 0 stopni C
  • poziom płynu chłodniczego i jego jakość - zamarznięty płyn chłodniczy może doprowadzić nawet do pęknięcia chłodnicy
  • poziom oleju silnikowego, wymieniając go jednocześnie na ten o możliwie najniższym wskaźniku lepkości zimowej
  • stan akumulatora - wykonując test ładowania oraz mierząc upływ prądu na postoju

Jeśli zadbamy zarówno o stan techniczny samochodu, jak i zabezpieczenie jego zewnętrznych części, mamy niemal gwarancję, że zima nie będzie przykrą niespodzianką. To okres, w którym wyjątkowo chętnie przemieszczamy się ciepłym, suchym i komfortowym środkiem transportu, unikając konieczności długiego czekania na przystankach. Aby było to możliwe, warto zabezpieczyć auto na zimę.