Czy fotowoltaika się opłaca?

Fotowoltaika na nowych zasadach (działających od 1 kwietnia 2022 roku) wciąż wzbudza spore kontrowersje. Potencjalnie zainteresowane osoby rezygnują z wyboru takiego rozwiązania ze względu na aktualny system net-billing, który odnosi się do konieczności sprzedaży nadwyżki wyprodukowanego prądu i odkupienia jej w okresach większego zapotrzebowania. Niechęć wynika jednak głównie z nieświadomości i braku wiedzy w tym temacie. Przybliżmy sytuację nieco bardziej.

Na czym polega system net-billing?

Opłacalność fotowoltaiki nieco się zmieniła, jednak nie oznacza to, że takie rozwiązanie przestało być efektywne. System net-billing zakłada osobne rozliczenie energii wprowadzonej do sieci oraz energii elektrycznej pobranej z sieci. Całokształt przeliczeń opiera się o wartość ustaloną według ceny giełdowej. Innymi słowy - nadwyżkę energii (np. z upalnych, letnich dni) sprzedaje się do sieci po cenie hurtowej, zaś w momencie zapotrzebowania większego niż aktualna produkcja (np. nocą czy zimą) kupuje ją po cenie rynkowej.

Można zauważyć, że prosument na tym traci, nie są to jednak duże straty. Prosument w momencie przyłączenia instalacji fotowoltaicznej do sieci otrzymuje własne konto, na którym znajduje się depozyt prosumencki odpowiadający wartości wprowadzonej do sieci energii. Uzbieraną tam kwotę można rozliczać przez 12 miesięcy od momentu przypisania jej jako depozyt.

Czy fotowoltaika się opłaca?

W tym momencie może paść pytanie: czy w takim razie fotowoltaika działająca na zasadach systemu net-billing się opłaca? Odpowiedź jest tylko jedna: z całą pewnością tak!

Należy wziąć pod uwagę wciąż rosnące w zawrotnym tempie ceny prądu. Posiadając tradycyjną instalację i decydując się na zwykły pobór prądu musimy za niego płacić każdego dnia przez cały rok. Z kolei mając fotowoltaikę płacimy wyłącznie za prąd pobrany w dniach zwiększonego zapotrzebowania - większość dni w roku gospodarstwo domowe pozostaje samowystarczalne. Dodatkowo ostateczna cena za zakupiony prąd i tak jest niższa, jeśli weźmiemy pod uwagę wcześniejszą sprzedaż nadwyżki energii.

Interesując się tak szerokim tematem, jakim jest fotowoltaika, Gdańsk powinien być miastem pierwszego wyboru. Przede wszystkim ze względu na doświadczonych specjalistów i produkty najwyższej jakości.

Dofinansowania do fotowoltaiki

Na końcu warto wspomnieć, że decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej zawsze można starać się o dofinansowanie. Przy spełnieniu podstawowych kryteriów większość zainteresowanych dostaje się do programu, co jeszcze przyspiesza zwrot całej inwestycji. Istnieją zarówno państwowe, jak i lokalne oferty dofinansowań.