Gwałtownie zmieniająca się pogoda powoduje, że warunki na drogach są coraz trudniejsze. Pamiętajmy także, że w okresie jesiennym na wypadki szczególnie narażeni są piesi i rowerzyści. To dopiero początek trudnych warunków jazdy, a już niektórzy kierowcy przekonują się jak to jest, kiedy samochód ma wydłużoną drogę hamowania i zatrzymuje się na innym aucie. Dlatego policjanci radzą, jak bezpiecznie zachowywać się jesienią na drodze.

Jesień to pora roku, kiedy częściej pojawiają się opady deszczu i szybciej zapada zmrok. Taka aura sprawia, że warunki na drodze szybko się zmieniają, co stwarza niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Pamiętajmy, że jezdnia w połączeniu z opadami deszczu i zalegającymi na drodze liśćmi jest śliska i wydłuża się droga hamowania. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt staje się dużo bardziej niebezpieczne. W związku ze zmianą aury związaną z okresem jesiennym, policjanci przypominają wszystkim uczestnikom ruchu drogowego o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.

Pogarszające się warunki pogodowe powodują, że na wypadki narażeni są szczególnie piesi, rowerzyści i motorowerzyści. Ważne jest, żeby każdy z pieszych uczestników ruchu drogowego był dobrze widoczny. Dlatego pamiętajmy o używaniu odblasków zawsze, gdy poruszamy się po drogach. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będziemy lepiej widoczni dla nadjeżdżającego kierowcy.

Bardzo ważną zasadą w czasie poruszania się po mokrej nawierzchni, czy jazdy w trakcie opadów deszczu jest bezpieczna prędkość. Niestety często jest ona utożsamiana z prędkością dozwoloną, z jaką mogą poruszać się pojazdy. Jednak znak mówiący o ograniczeniu nie przewiduje śliskości nawierzchni, dlatego decyzję, z jaką prędkością mamy jechać musi podjąć indywidualnie kierowca. Jazda po śliskiej nawierzchni zdecydowanie zmniejsza przyczepność opon, a razem z nią nasze bezpieczeństwo. Niezmiernie istotną rzeczą jest utrzymanie odpowiedniej odległości od poprzedzającego pojazdu. Uchroni to nas przed najechaniem na inne auto.

Szyby pokryte kroplami wody oraz zaparowane od wewnątrz, to bardzo duży spadek widoczności. Dlatego wskazane jest sprawdzenie układu ogrzewania i ewentualna wymiana filtrów, które latem mogły zostać zatkane pyłem i kurzem. Podobnie należy sprawdzić, a w razie potrzeby wymienić pióra wycieraczek. Pamiętajmy, że widoczność to kwestia decydująca o bezpieczeństwie naszym oraz innych uczestników ruchu.

Pamiętajmy, że nawet najbardziej doświadczony kierowca, znający swoje umiejętności i możliwości auta, w najmniej oczekiwanym momencie może spotkać się na drodze z niebezpieczną sytuacją. Dlatego należy zawsze stosować zasadę ograniczonego zaufania, ponieważ nasze bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od nas samych.

  • Zdjęcie poglądowe, przedstawiające policjanta podczas pomiaru prędkości