Alkomaty – kiedy warto sprawdzić stan trzeźwości?

Alkomaty kojarzą się głównie ze sprawdzaniem stanu trzeźwości kierowców na drogach. Tymczasem są one coraz popularniejsze również jako urządzenia do użytku domowego i mogą być stosowane w wielu różnych sytuacjach. Kiedy warto dmuchnąć w alkomat i jak robić to prawidłowo?

Kiedy zbadać się alkomatem?

Alkomat przyda się zawsze wtedy, gdy nie mamy pewności co do stanu naszej trzeźwości, a chcemy lub musimy wykonać czynność, która wymaga odpowiedniego skupienia i pełni zdolności poznawczych. Co ważne, nie dotyczy to tylko sytuacji, gdy piliśmy alkohol tego samego dnia, ale również poprzedniego. Jak wykazują statystyki bardzo często złapani pijani kierowcy, to osoby, które piły dnia poprzedniego i jechały na kacu, nie wiedząc, że wciąż w organizmie jest znaczna ilość alkoholu. Nawet jeśli wydaje się nam, że czujemy się dobrze i możemy prowadzić auto, to ze względu na alkohol nasze reakcje są znacznie opóźnione, co może mieć kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa. I niestety ani zimny prysznic, ani kawa nie pomogą, a jedynym rozwiązaniem jest zaczekanie do pełnego wytrzeźwienia.Z alkomatu od https://alkopatrol.pl warto korzystać:

  • przed prowadzeniem auta i innych pojazdów np. quadów, czy maszyn rolniczych;
  • przed uprawianiem sportów wodnych – niestety wciąż najwięcej utonięć zdarza się pod wpływem alkoholu;
  • przed jazdą na nartach – pijany narciarz stanowi ogromne zagrożenie dla siebie i innych osób znajdujących się na stoku;
  • przed pójściem do pracy – konsekwencje pojawienia się w pracy pod wpływem alkoholu mogą być poważne: od nagany aż po zwolnienie.

Jak prawidłowo używać alkomatu?

Ważne jest nie tylko to kiedy korzystać z alkomatu, ale również, w jaki sposób zrobić to prawidłowo. Tylko odpowiednio przeprowadzone badanie może dać wiarygodne wyniki. Najlepiej dokładnie przeczytać instrukcję obsługi, w której producent zawarł wskazówki, co do sposobu przeprowadzania badania. Zwłaszcza że procedura może znacząco różnić się w zależności od modelu. Najczęstsze zasady to:

  • dmuchanie co najmniej po 30 minutach od spożycia alkoholu;
  • niejedzenie i niepalenie przez 20 minut przed badaniem;
  • okresowa kalibracja alkomatu;
  • prawidłowe przechowywanie.

Nieprzestrzeganie tych zasad może doprowadzić do rozregulowania alkomatu, który zacznie wykazywać wyniki pomiarów z dużym błędem. Dlatego należy dobrze sprawdzić zakres temperatur, w których można przechowywać swoje urządzenie i unikać wystawiania go na działanie znacznego ciepła i zimna. Z tego powodu lepiej nie przechowywać alkomatu w schowku samochodowym. Najwłaściwszym miejscem będzie mieszkanie lub biuro.