Skanowanie laserowe budynków: szybko i z dokładnością co do milimetra

Pomiary budynków prowadzi się różnymi metodami – jedną z najnowocześniejszych jest skanowanie laserowe budynków. Co wyróżnia ją na tle pozostałych technik mierniczych?

Do prowadzenia pomiarów budynków przez długi czas używano ręcznych urządzeń geodezyjnych. Teraz jednak mają one alternatywę – to skanowanie laserowe budynków - https://geoprofil.co/skaning-laserowy/ Lasery już od dawna wykorzystywane są w pracach pomiarowych, ale dopiero najnowocześniejszy sprzęt pozwala na wykorzystanie ich do pomiarów tak dużych obiektów jak budynki oraz tereny otwarte.

Jaki sprzęt używany jest do laserowego skanowania budynków?

Metoda skanowania laserowego 3D, ponieważ tak najczęściej jest opisywana, wykorzystuje specjalistyczne urządzenia laserowe, które określane są mianem skanerów 3D. Wyposażone są w zaawansowane lasery, które pozwalają na uzyskanie bardzo szybkich i precyzyjnych pomiarów, a także w aparaty fotograficzne, które umożliwiają zebranie dokumentacji w formie zdjęć.

Lasery do prowadzenia pomiarów są umieszczane na poziomie ziemi, ale również pomiary wykonuje się z powietrza, na przykład z lecącego samolotu, śmigłowca, drona.

Za pomocą metody jak skanowanie laserowe budynków możliwe jest uzyskanie dokumentacji z dokładnością nawet do milimetra. Dane pozyskiwane są również bardzo szybko. W ciągu jednej sekundy skanowania możliwe jest uzyskanie danych o setkach tysięcy punktów umieszczonych w przestrzeni. Co ważne, skanowanie laserowe budynków może odbywać się ze znacznej odległości – nawet ponad 100 metrów od mierzonego obiektu. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie informacji o wymiarach obiektów, do których nie można się dostać, na przykład ze względu na niebezpieczeństwo ich zawalenia.

Jakie budynki skanuje się laserami?

Metoda jak skanowanie laserowe budynków ma szerokie zastosowanie i dzięki niej można przeprowadzać pomiary niemalże każdego obiektu, na przykład

  • budynki mieszkalne
  • budynki użyteczności publicznej
  • budynki biurowe
  • budynki przemysłowe
  • budynki zabytkowe
  • wnętrza budynków
  • obiekty infrastrukturalne
  • tereny otwarte
  • i inne obszary

W jakim celu prowadzi się skanowanie laserowe budynków?

Najczęściej skanowanie laserowe budynków prowadzone jest, aby uzyskać dokładną dokumentację obiektu, na przykład w celu przygotowania modeli trójwymiarowych, Numerycznego Modelu Terenu, ortofotomap, wizualizacji czy panoram 360 stopni. Są one też używane podczas inwentaryzacji budynków i innych prac architektoniczno-budowlanych.

Z ofertami firm prowadzących skanowanie 3D budynków można zapoznać się bliżej na ich witrynach internetowych.