Czym należy się kierować przy wyborze oświetlenia?

Wybór oświetlenia do własnego mieszkania nie jest tak prosty, jak mogłoby się to wydawać na początku. Zanim zdecydujemy o tym, jakie lampy dobrać do salonu, kuchni czy łazienek, warto przyjrzeć się kilku podstawowym zasadom wyboru oświetlenia i punktom, które zadecydują w przyszłości o tym, czy poszczególne pomieszczenia w domu rzeczywiście będą dobrze oświetlone i nie zaszkodzą naszemu wzrokowi.

Światło sztuczne, a światło naturalne

Najbardziej optymalnym światłem dla człowieka jest oczywiście światło dzienne, nazywane również naturalnym. Niestety wieczorami i nocą nie możemy na nie liczyć, dlatego wybierając oświetlenie do mieszkania, należy zwracać uwagę na to, by lampy generujące tzw. światło sztuczne, były jak najbardziej zbliżone do światła naturalnego. Mało osób wie, że naturalne światło wpływa na poziom tzw. kortyzolu w organizmie, a temu z kolei zawdzięczamy aktywność i chęć do działania.

Wybierając światło zbliżone do naturalnego np. LED, zyskujemy pobudzenie tego właśnie hormonu i lepiej skupiamy się np. przy czytaniu wieczorem książki, pracy w domu czy spędzaniu kreatywnego czasu z dzieckiem. Warto też pamiętać, że inne światło sprawdzi się w salonie, kuchni, a inne w sypialni.

Natężenie światła, jako ważny punkt przed zakupem oświetlenia

Wybierając oświetlenie, powinno się zwrócić szczególną uwagę na informację o jego natężeniu. Natężenie światła to w uproszczeniu jego ilość emitowana przez daną lampę i docierająca np. na metr kwadratowy powierzchni. Natężenie na opakowania lamp i żarówek wyrażane jest w tzw. lumenach.

Do pomieszczeń, w których pracujemy, wybieramy lampy o jak najwyższym natężeniu, które pomoże nam się skupić i utrzymać uwagę, z kolei do sypialni, w której będziemy odpoczywać, dużo lepsze okażą się żarówki o mniejszym natężeniu światła.

Warto też pokusić się o oświetlenie, które będzie miało możliwość ręcznego sterowania natężeniem. Takie lampy szczególnie przydadzą się do salonu, przy dziecięce biurko i wszędzie tam, gdzie potrzebne są zmienne warunki oświetlenia do pełnego wykorzystania możliwości pomieszczenia.

Wskaźnik CRI i wydajność żarówki

Wśród kilku typowo technicznych parametrów określających jakość i rodzaj światła warto zwrócić uwagę m.in. na wskaźnik CRI, kelwiny, czyli temperaturę barwową i parametry świadczące o wydajności żarówki.

Wskaźnik CRI to inaczej wskaźnik oddawania barw, określany w skali od 1 do 100. Im niższy on jest, tym łatwiej złapać się na przekłamania barw oświetlanych przedmiotów, dlatego wybierając lampę np. do bardzo kolorowego pokoju, zwróćmy uwagę na to, by CRI było wysokie, bo inaczej pieczołowicie urządzone wnętrze będzie wyglądało bardzo blado lub nie odda w pełni kolorów, o które tak się staraliśmy.

Kolejnym elementem jest upewnienie się, co do wydajności żarówki i czasu, w jakim może ona bezproblemowo służyć w naszym mieszkaniu. Żarówki markowe, produkowane przez znane firmy będą świecić dłużej i ładniej wyglądać w kupionych do nich lampach, ale oczywiście ich cena będzie odpowiednio wyższa.

Więcej informacji znajdziesz na ElmarCo.pl