Jedną z dyscyplin sportowych od zawsze były biegi. W czasach, kiedy województwo pomorskie miało swoją stolicę w Toruniu, jeden z policjantów bardzo aktywnie brał udział w zawodach. O sukcesach st. post. Józefa Andrzejewskiego dowiedzieliśmy od jego rodziny. Wśród gdyńskich policjantów również są pasjonaci biegania. Kilku z nich wyraziło chęć, żeby zmierzyć się z wynikiem przedwojennego mistrza.

Rodzina przedwojennego policjanta udostępniła gdyńskiej policji dyplomy swojego przodka, z których wynika, że brał udział w zawodach sportowych. Ta informacja spowodowała, że policjanci z Gdyni zaczęli zgłaszać chęć zmierzenia się z wynikami ówczesnego mistrza.

Bieg na 800 m jest lekkoatletyczną konkurencją zaliczaną do tzw. biegów średnich. W przypadku mężczyzn rywalizacja w dystansie 800 m jest w programie olimpijskim już od pierwszych igrzysk w Atenach. Na otwartym stadionie to 2 okrążenia. Aktualny rekord świata w biegu na 800 m z 2012 roku - to 1:40,91. Biorąc pod uwagę fakt, że w czasach przedwojennych ludzie nie uprawiali joggingu tak często jak obecnie, to wynik 2:17 st. post. Józefa Andrzejewskiego zasługuje na uznanie. Z takim rezultatem w 1933 roku przedwojenny policjant zajął I miejsce podczas policyjnych zawodów w Toruniu.

Funkcjonariusz biegał również dłuższe dystanse i w 1934 roku wziął udział w biegu na 3000 m, który także jest konkurencją lekkoatletyczną, zaliczaną do tzw. biegów długich. Na otwartym stadionie należy przebiec 7,5 okrążenia. Znajduje się w programie halowych mistrzostw Europy i świata, a rekordzista w 1996 roku przebiegł ten dystans w czasie 7:20.67. St. post. Andrzejewski pokonał 3000 m w czasie 10’58’’3 zajmując I miejsce w województwie pomorskim. Był wówczas bezkonkurencyjny.

Serdecznie dziękujemy rodzinie st. post. Józefa Andrzejewskiego za wyrażenie zgody na publikację tych cennych pamiątek.

Czekamy na kolejnych chętnych, aby wyznaczyć termin biegów. Będzie to dla nich duże wyzwanie i jednocześnie sprawdzenie swoich wyników w obu dystansach.