Czy wirtualne biuro jest legalne?

Coraz więcej przedsiębiorstw zaczynających swoją działalność decyduje się na wynajem wirtualnego biura. Nie każdy zdaje sobie sprawę, czym ono tak naprawdę jest i kiedy opłaca się z niego skorzystać. Dzięki temu artykułowi dowiesz się, jak znaleźć odpowiednie biuro dla swojej firmy, oraz czy jest to rozwiązanie w pełni legalne.

Czym jest wirtualne biuro?

Wirtualne biuro pozwala początkującym przedsiębiorstwom na wynajęcie adresu firmy bez fizycznej obecności w danej lokalizacji. Najczęściej z takiego rozwiązania korzystają freelancerzy, którzy nie mają konieczności posiadania biura stacjonarnego i swoje usługi świadczą we własnym domu. Bez podania adresu wpisanie firmy do rejestru jest niemożliwe, dlatego takie rozwiązanie często daje im szanse na spełnienie marzeń o własnej firmie. Jeśli więc masz taką możliwość i chcesz zredukować koszty związane z wynajmem lokalu, to wirtualne biuro będzie dla Ciebie idealne. Większość firm oferujących wirtualne biuro - możesz je znaleźć w katalogu firm dostępnym na stronie wirtualne-biura.com -  oferuje wirtualny adres w znanych centrach biznesowych. Możesz więc skorzystać z prestiżu takiego miejsca i dzięki temu zdobyć więcej klientów. Wirtualne biura są też świetnym rozwiązaniem dla zagranicznych spółek, które chcą rozpocząć swoje działania w Polsce. Mogą dzięki temu zaoszczędzić wiele pieniędzy na start.

Czy wirtualne biuro jest legalne?

Posiadanie wirtualnego adresu w Polsce jest legalne i powoli staje się coraz powszechniejszą praktyką. Wiele obaw pojawia się jednak w kontekście Urzędu Skarbowego, któremu na pewno nie chcesz podpaść. Na szczęście w 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny rozwiał wszelkie wątpliwości i dał gwarancję przedsiębiorcom, że wirtualne biura mogą być z powodzeniem wykorzystywane przez właścicieli firm. Niestety często Urzędy Skarbowe mają ograniczone zaufanie do firm, których adresem jest biuro wirtualne. Takie firmy są częściej narażone na kontrolę, a zwłaszcza te działające w branży paliwowej, finansowej i złomowej.

Jeśli jednak działasz w Polsce i chcesz skorzystać z takiego biura, jak np. wirtualne biuro Szczecin czy inne odpowiedniki dla Twojego miasta, i działasz w zgodzie z prawem, to nie masz się czego obawiać. Podatek dochodowy oraz podatek VAT odprowadzasz do Urzędu Skarbowego zgodnego z Twoim miejscem zamieszkania jako osoby fizycznej.

Jak sprawdzić legalność firmy wynajmującej wirtualne biura?

Przy wyborze firmy oferującej wirtualne biuro musisz być czujny, nie możesz wierzyć ślepo bez sprawdzenia kilku ważnych rzeczy. Najpierw upewnij się, że firma, od której chcesz wynająć wirtualny adres działa legalnie. Sprawdź, czy posiada ona zarejestrowaną działalność. Najlepiej jakby wynajem biur wirtualnych był głównym przedmiotem jej działalności. Przy wyborze wirtualnego biura powinno się wybierać te, które od lat cieszy się największą renomą. Będziesz wtedy pewny, że nie padłeś ofiarą oszustów. Sprawdź na różnych stronach internetowych czy w social mediach opinie na temat konkretnej firmy i porozmawiaj z wcześniejszymi klientami. Dobre wirtualne biuro to takie, które zagwarantuje Ci bezpieczeństwo, a przy tym brak ewentualnych problemów z Urzędem Skarbowym czy inną instytucją.