Fosforany spożywcze – czym są?

Na pewno każdy z nas będąc w sklepie, zauważył pięknie wyglądające szynki na wystawie stoiska mięsnego. Jednak nie wszyscy wiedza co sprawia, że wspomniana szybka wygląda tak smacznie. To właśnie od fosforanów spożywczych zależy piękny i atrakcyjny wygląd wędlin, jednak czy są one szkodliwe i czy wpływają na nasze zdrowie? Dowiedz się z tego artykułu.

Fosforany spożywcze i ich właściwości konserwujące

Każde mięso, bez względu na to, czy jest to wędlina, kiełbasa czy inny produkt, powinno być przynajmniej w bardzo małym stopniu poddane konserwacji. Dawniej wykorzystywano do tego procesu sól, gdyż ta chroniła je przed zbyt szybkim zepsuciem. Obecnie technologia rozwinęła się na tyle, że są do tego specjalnie przeznaczone substancje chemiczne, w tym również fosforany spożywcze.

Fosforany spożywcze – dlaczego się je stosuje

Fosforany spożywcze stosowane w dużej ilości mogą być niestety szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Jednak w momencie, gdy używane są zgodnie z narzuconymi normami europejskimi, nie ma powodów do obaw. Nie zmieniają one smaku wędlin, a jedynie sprawiają, że nie ulegają zbyt szybkiemu zepsuciu podczas przechowywania produktów w lodówce. Stosowanie fosforanów spożywczych do żywności zdecydowanie poprawia ich jakość oraz wydłuża termin ich przydatności do spożycia.

Gdzie występują fosforany spożywcze

Jak się okazuje, fosforany spożywcze wykorzystuje się nie tylko do konserwowania różnych typów przetworów mięsnych. Spotkamy je również w wielu napojach, szczególnie w gazowanych. W tak lubianej Coca-Coli lub Fancie fosforany spożywcze ulepszają smak napoju, a także poprawią stopień jego nasycenia gazem. Oczywiście także tutaj mamy jasno określone dopuszczalne normy, które regulują ilość tych dodatków w produktach spożywczych. Zaprzestanie ich stosowania mogłoby znacznie wpłynąć na znany dotychczas smak, zapach oraz ilość gazu. Fosforany spożywcze występują także, w niewielkich ilościach, w produktach takich jak płatki śniadaniowe, kakao instant, a także w odżywkach dietetycznych i preparatach białkowych. Znajdziemy je również w cukierkach, gdyż w bardzo dużym stopniu odpowiadają one za ich konsystencję. W popularnych landrynkach wpływają na ich kolor oraz wzmacniają smak. Natomiast połączeniu z żelatyną sprawiają, że żelki posiadają właściwą konsystencję. Tutaj przeczytasz więcej na ten temat http://oqema.pl/. Fosforany przez wielu kojarzą się raczej negatywnie, a to dlatego, że dzięki ich dodatkowi, producenci potrafią „oszukać” nas, a oferowane produkty wyglądają znacznie lepiej. Jednak fosforany spożywcze nie są do końca takie złe. Mają także dobroczynny wpływ na nasz organizm. W napojach bezalkoholowych stosowane są fosforany odpowiadające za prawidłowe łączenie wody z konkretnymi substancjami w taki sposób, by połączenie to było dla naszego organizmu jak najlepiej przyswajalne. Z kolei wszystkie inne rodzaje fosforanów spożywczych wzbogacają żywność w cenne składniki mineralne, takie jak magnez, żelazo oraz wapń. Niezwykle ważne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.