Już niedługo gdyńska młodzież zyska nową strefę spotkań i pracy. W Bibliotece Oksywie powstanie dedykowane dla niej miejsce do nauki i odpoczynku. Co ważne, młodzi ludzie zostali zaproszeni do stworzenia projektu pomieszczenia, tak aby spełniło ich potrzeby i oczekiwania.

Chcemy stworzyć miejsce do wspólnego spędzania czasu, żeby młodzież nie tylko nas odwiedzała, ale i zatrzymała się na dłużej

– skomentowała Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia.

O pomoc w przeprowadzeniu procesu projektowania zwróciliśmy się do Strefy Startup Gdynia.

W tworzeniu projektu młodzieży pomogą specjaliści. Specjalne warsztaty dla młodzieży oparte na Design Thinking poprowadzą Agata Ciesielska oraz Karolina Wenskowska ze Strefy Startup Gdynia.

Celem metodologii Design Thinking jest projektowanie usług tak, aby były przyjazne użytkownikowi i odpowiadały na jego potrzeby. Uczy myślenia poza schematami oraz szukania rozwiązań, a nie problemów

– wytłumaczyła Karolina Wenskowska ze Strefy Startup Gdynia.

Chcemy pokazać młodzieży, jak lepiej rozumieć potrzeby innych. Taka umiejętność przyda się im w przyszłości przy tworzeniu swoich biznesów, ale również w czasie ich dalszej edukacji.

W procesie tworzenia wezmą udział uczniowie klasy siódmej ze szkoły podstawowej nr 33 na Oksywiu. Zajęcia odbędą się w dniach 8-10 października (dwa pierwsze spotkania odbędą się w Strefie Startup Gdynia w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni, ostatnie spotkanie w Bibliotece Oksywie).

Projekt nowej przestrzeni w Filii nr 13 powstanie w trakcie trzech warsztatów, w czasie których uczestnicy przejdą przez kolejne etapy projektowania metodą Design Thinking: empatię, ideację, prototypowanie i testy – mówi Karolina Wensowska. – Dzięki temu nie tylko będą mogli wymyślić innowacyjne rozwiązania, ale również przygotować prototyp i sprawdzić go poprzez testowanie.


To nie pierwsze takie działania Biblioteki Gdynia Miejska. Wcześniej pytała się swoich młodych czytelników o opinie w czasie tworzenia nowej filii. W 2016 roku rozwiązania wypracowane w czasie cyklu Miejski Service Design organizowanego przez Strefę Startup Gdynia, zostały wdrożone w Bibliotece z Pasją. Celem cyklu było przyciągnięcie młodzieży do bibliotek.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.