Porcelanowa korona to jedna z możliwości, w wypadku koron protetycznych, które zakłada się na implanty lub zęby. W zależności od wykorzystywanych materiałów, wyróżnić można różne korony porcelanowe, których ceny z pewnością okażą się dość rozbieżne. Co powinniśmy wiedzieć o tej metodzie uzupełniania ubytków zębowych, aby móc odpowiednio wykonać pierwszy krok?

Mieszkając chociażby w Warszawie korona porcelanowa może być wykonana w wieli miejscach – np. w ODENT. Bez względu na to, na jaki gabinet lub klinikę się zdecydujemy, musimy być świadomi kilku istotnych kwestii, które w dużym stopniu mogą wpłynąć na nasze decyzje i podejście do odbudowy zębów.

Korony porcelanowe – ogólna charakterystyka

Kiedy stomatolog u pacjenta zaobserwuje zasinienia czy też przebarwienia po leczeniu kanałowym lub próchnicy, z pewnością zarekomenduje korony zębowe z porcelany. Fluoroza też może wywoływać plamy na powierzchni szkliwa, a wówczas także zaleca się wykonanie zabiegu protetycznego. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, z pewnością będzie nim spore zniszczenie zęba, bądź też choroby dziąseł np. paradontoza, a także zmiany, które pojawiają się przy wierzchołkach zębów.

To co charakteryzuje korony porcelanowe, to przede wszystkim:

  • Duża wytrzymałość,
  • wsparcie prawidłowego funkcjonowania zębów,
  • naturalny wygląd zębów,
  • wysoki poziom zachowania higieny jamy ustnej,
  • pełen komfort i swoboda podczas spożywania pokarmów, śmiechu i mowy – bez najmniejszego ryzyka wypadnięcia.

Chociaż korony porcelanowe nie potrzebują żadnej specjalnej opieki, warto zachowywać podstawowe zasady higieny jamy ustnej – szczotkowanie zębów, regularne wizyty u stomatologa czy też stosowania nici dentystycznych. Mimo sporej funkcjonalności, korona z porcelany będzie miała też pewne wady. Czasami dochodzi do ścierania się zębów, które znajdują się naprzeciw. Jest też relatywnie droga oraz ulega pęknięciom.

Zakładanie porcelanowych koron może odbyć się już na przestrzeni tylko trzech wizyt w gabinecie. Z pewnością nie obejdzie się bez wstępnej konsultacji i oceny, wymaganie będzie też zrobienie zdjęcia RTG i szlifowania zębów. Kolejno zakłada się implant, wykonuje się wycisk zębów, po czym nakłada się koronę tymczasową. Następne działania prowadzone są, aby dostosować docelową koronę oraz wprowadzić w niej wymagane zmiany i poprawki. Co więcej, korona z porcelany jest wycinana bardzo precyzyjnie za pomocą komputera.

Kwesta kosztów

Bez względu na to, czy jest to korona pełnoceramiczna czy też porcelanowa, koszty mogą zależeć od wielu czynników związanych z dentystą, gabinetem ale też z wykorzystywanymi materiałami – podobnie jak w wypadku ceny leczenia kanałowego.

Najtańszą opcją będzie tutaj korona porcelanowa na podbudowie z metalu – spotkamy się z cenami od 700 do 900 złotych. Jeżeli zależy nam na cyrkonowej podbudowie, musimy się liczyć już z wydatkiem rzędu 1000-1500 złotych. W sytuacji, kiedy zachodzi konieczność wszczepienia implantu, koszty oczywiście wzrosną – 3000-5000 złotych. To, jaka będzie cena samego implantu, będzie też zależało od tego, z jakiego materiału ją wykonano.

Pamiętajmy jednak, że podane ceny są wyłącznie szacunkowe. Korony porcelanowe na Żoliborzu w danym gabinecie mogą wydawać się tanie, natomiast kilka przecznic dalej możemy spotkać się z o wiele wyższym kosztami, a jak było wspomniane wyżej, zależy to od wielu aspektów. To także doświadczenie i kwalifikacje specjalisty, renoma kliniki i wiele innych.

Interesuje Cię korona porcelanowa w Warszawie? – Sprawdź co warto wiedzieć!