Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata 2019 to największe regaty globu, które w jednym miejscu zgromadzą czołowych młodych zawodników. W tym roku gospodarzem wydarzenia jest Miasto Gdynia – żeglarska stolica Polski. Już 13 lipca na pełne wody Zatoki Gdańskiej wypłyną głodni sukcesów adepci tego rzemiosła!

Młodzieżowe mistrzostwa świata w żeglarstwie po raz pierwszy odbyły się w Angelholm w Szwecji w 1971 roku, kiedy to 16 narodów rywalizowało o tytuły mistrzowskie, startując na dwuosobowych jachtach klasy 420 i Flipper. Wraz z rozwojem regat dodano kolejne klasy, aby połączyć w jednym miejscu najlepsze młode talenty żeglarskie z całego świata.

Regaty te porównuje się często do igrzysk olimpijskich z powodu regulaminu, który dopuszcza start wyłącznie jednego reprezentanta lub załogi z danego kraju w każdej z dyscyplin. W programie imprezy są trzy konkurencje, które znajdują się również w programie dorosłych igrzysk: RS:X chłopców i dziewcząt oraz Laser Radial dziewcząt. Ponadto rywalizacja odbędzie się w klasach: 29er chłopców i dziewcząt, 420 w dwuosobowych łódkach chłopców i dziewcząt oraz dwuosobowe załogi mieszane katamaranów Nacra 15. A to wszystko na trzech trasach, które będzie można obserwować z Bulwaru Nadmorskiego.

– Jestem dumny, że udało się nam pozyskać kolejną imprezę światowego formatu. Równocześnie jestem przekonany, że staniemy na wysokości zadania – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

– Staramy się patrzeć na życie żeglarskie w taki sposób, że nie ma trudnych spraw, tylko wyzwania, którym niewątpliwie jest zorganizowanie tych regat. Już pobiliśmy rekord liczby zawodników i wielkość regat można niemalże porównać do żeglarskich zawodów na igrzyskach olimpijskich – mówi Tomasz Chamera, prezes Polskiego Związku Żeglarskiego. I dodaje: – W kwestii organizacyjnej opieramy się na doskonałej, wieloletniej współpracy z miastem Gdynia. Nasza pozycja w Międzynarodowej Federacji Żeglarskiej od lat jest bardzo mocna i pozyskiwanie takich imprez jest coraz łatwiejsze.

To wielki sukces Gdyni, która dzięki wspólnemu staraniu z Polskim Związkiem Żeglarskim otrzymała prawa do organizacji największego młodzieżowego wydarzenia żeglarskiego już po raz drugi (wcześniej w 2004 roku). W poprzedniej edycji złoto zdobyła choćby późniejsza medalistka olimpijska Zofia Klepacka.

– Świetna baza w połączeniu z lokalizacją i warunkami pogodowymi pozwolą stworzyć fantastyczne mistrzostwa świata. Chcemy potwierdzić, że możemy stanowić wzorzec w organizacji takich imprez – przyznaje Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

– Czeka nas kolejne wspaniałe wyzwanie. Organizacja tak dużego wydarzenia to dla nas zaszczyt – mówi Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu.

Organizowanie zawodów tej rangi to prestiż i ogromne wyróżnienie, którym pochwalić się mogą takie żeglarskie potęgi jak Wielka Brytania (1975, 1984, 1991, 2006), Nowa Zelandia (1983, 2016) czy Stany Zjednoczone (1980, 1984, 1996, 2018).

Mistrzostwa świata w żeglarstwie młodzieżowym przyciągnęły tysiące młodych zawodników od czasu ich powstania. Wprowadzenie Athlete Participation Programme (APP) sprawiło, że młodzieżowe wydarzenia rozwinęły się jeszcze bardziej i przyciągają wiele nowych krajów do organizacji imprez rangi mistrzowskiej. Do tej pory 105 państw wzięło udział w organizacji konkurencji młodzieżowych, a ostatnim debiutantem był Mozambik podczas edycji w 2013 roku.

Dlaczego Gdynia? O przyznaniu organizacji mistrzostw miastu z morza i marzeń zadecydowało doświadczenie, infrastruktura i dynamiczny rozwój projektów żeglarskich. Proces aplikacji trwał kilkanaście miesięcy, a jego zwieńczeniem była prezentacja miasta, która odbyła się 8 lutego w Southampton. Do ostatniego etapu negocjacji wybrano Szanghaj (Chiny), Lelystad (Holandia) i Gdynię (Polska).

– Z tak bogatym doświadczeniem Gdynia jest doskonale przygotowana do organizacji najważniejszych wydarzeń żeglarskich. Cieszę się na współpracę z Polskim Związkiem Żeglarskim i miastem Gdynia – mówi Alistar Dickson, dyrektor World Sailing Events.

Hempel Młodzieżowe Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie wystartują 13 lipca i potrwają osiem dni. Szczegółowe informacje na stronie worldsailingywc.org.


1000 Znaków do wykorzystania