Niedzielny wieczór, jutro czeka Cię ciężki dzień w pracy dlatego postanawiasz, że dzisiaj nie pijesz alkoholu. Słyszysz dzwonek telefonu, a na wyświetlaczu pojawia się imię kolegi, którego nie widziałeś od kilku miesięcy. Wyciąga Cię tylko na jedno piwo, ale jak to zwykle bywa, na tym wasze spotkanie się nie kończy. Trzecia nad ranem, a za trzy godziny musisz wstać do pracy. Pracujesz daleko od domu dlatego bez zastanawiania się wsiadasz do samochodu, chociaż nie sprawdziłeś czy alkohol wypity poprzedniej nocy przestał krążyć w twoim organizmie. Masz pecha i drogówka zatrzymuje Cię na kontrolę trzeźwości. Alkomat wykazuje ponad 0,5 promila alkoholu. Co teraz? Nie ma innego wyjścia niż wpisanie w wyszukiwarkę „jazda po alkoholu adwokat. Im szybciej znajdziesz obrońcę tym lepiej.

Poziom alkoholu- jak samodzielnie go zmierzyć?

Zanim wsiądziesz za kierownicę po mocno zakrapianej imprezie warto sprawdzić czy jesteś zdolny do prowadzenia samochodu. Jak to zrobić? Prawie każdy lokalny posterunek policji udostępnia zmotoryzowanym alkomat, który bardzo dokładnie bada poziom alkoholu w wydychanym powietrzu. Usługa ta jest całkowicie bezpłatna. Istnieje również inna możliwość- można zaopatrzyć się w wysokiej jakości przenośny alkomat. Niestety wiąże się to z dość wysokimi kosztami zakupu; cena takiego urządzenia oscyluje waha się od kilkudziesięciu do nawet tysiąca złotych.

Dotkliwe skutki jazdy na podwójnym gazie

Jazda pod wpływem alkoholu jest jedną z największych bolączek wśród uczestników polskiego ruchu drogowego. Co prawda liczba kierowców wsiadających za kierownicę po spożyciu alkoholu nieco maleje, lecz wciąż jest ich zbyt dużo. Dotkliwe kary nie odstraszają amatorów mocniejszych napojów.

Trzeźwy czy nietrzeźwy?

Za stan po spożyciu alkoholu uważa się stan, w którym osoba prowadząca pojazd mechaniczny ma od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. W polskim prawie karnym czyn ten jest wykroczeniem. Natomiast ze stanem nietrzeźwym mamy do czynienia gdy w krwi kierowcy jest ponad 0,5 promila alkoholu we krwi. W świetle prawa dokonujemy przestępstwa.

Piłeś? Nie jedź.

Prawnik potrzebny od zaraz

W przypadku, gdy w grę wchodzi prowadzenie po alkoholu adwokat jest osobą, do której najprawdopodobniej będziemy się musieli zwrócić po poradę prawną. Dotyczy to osób prowadzących w stanie nietrzeźwym, czyli popełniających przestępstwo. Obrońca powinien wykazać, że popełniony przez nas czyn okazał się chwilową słabością. Każda okoliczność łagodząca będzie pomocna przy przygotowywaniu linii obrony. Brak błędów w przeszłości jak jazda po pijanemu będzie również działać na naszą korzyść- sąd może wziąć pod uwagę nieposzlakowaną dotąd opinię popełniającego przestępstwo.

Kiedy grozi nam kara pozbawienia wolności?

W skrajnych przypadkach sąd może orzec, że popełniony przez nas czyn miał wysoką szkodliwość. Wtedy możemy pójść do więzienia nawet na 2 lata. W większości przypadków sąd decyduje się jednak na zastosowanie kary grzywny oraz odebrania prawa jazdy: tymczasowo lub też dożywotnio. Kiedy przestępstwo popełniamy po raz pierwszy istnieje realna szansa, że sąd nie zastosuje wobec nas kary pozbawienia wolności. Jednak gdy po raz kolejny zostaniemy przyłapani na jeździe na podwójnym gazie sąd może uznać, że łagodniejsze kary zastosowane w przeszłości nie spełniły swojego zadania i może orzec karę pozbawienia wolności.

Czy możemy całkowicie uniknąć kary?

W przypadku jazdy po spożyciu alkoholu prawnik ma niewielkie pole manewru co do złagodzenia naszego wyroku. Może on jedynie spróbować podważyć wynik badania alkomatem, co zazwyczaj nie jest skuteczne.