W miniony weekend otworzyliśmy po remoncie Bibliotekę Wiedzy, czyli dawną Wypożyczalnię i Czytelnię Naukową. Były eksperymenty z Centrum Nauki EXPERYMENT, Quiz Wiedzy, spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk i warsztaty dziennikarskie z Grzegorzem Kubickim oraz spotkanie podróżnicze z Katarzyną Kozłowską. Dużo się działo, a do tego dopisała pogoda 🙂 Dziękujemy wszystkim za przybycie i towarzyszenie nam w tym czasie! Zapraszamy do Biblioteki Wiedzy!

Biblioteka Wiedzy to miejsce dla ludzi, którzy pragną rozwijać swoje zainteresowania i uczyć się przez całe życie. Nie jest biblioteką tylko dla studentów. Zapraszamy więc do nas ciekawych świata uczniów szkół ponad podstawowych i ludzi dorosłych, którzy nie stracili zainteresowania nauką. Placówka mieści się w dwóch lokalizacjach. W dawnej Wypożyczalni Naukowej przy ul. Świętojańskiej 141 – gdzie nadal będzie można wypożyczać książki, tu też będą odbywały się wydarzenia i znajdzie się miejsce do pracy. Natomiast w części dawnej Czytelni Naukowej przy (ul. Bpa Dominika 17) działać będzie teraz Czytelnia Czasopism Archiwalnych. Będzie tu można skorzystać ze zbiorów prasy znajdujących się w magazynach Biblioteki Wiedzy oraz ze stanowisk komputerowych.

Zbiory, które są udostępniane w Bibliotece Wiedzy to przede wszystkim zbiory popularnonaukowe z zakresu nauk humanistycznych oraz sztuki a także Gdyniana, czyli zbiory regionalne. Gratką dla poszukiwaczy literatury są uwolnione zbiory Czytelni Naukowej, które w Bibliotece Wiedzy można wypożyczać do domu.

Czytelnicy będą też mieli dostęp do prasy oraz baz komputerowych: Academiki (administrowany przez Bibliotekę Narodową polski system cyfrowych wypożyczeń międzybibliotecznych pełniący także funkcję biblioteki cyfrowej), Polony oraz biblioteki cyfrowej NASBI OSBI).

Z okazji otwarcia, Biblioteka Wiedzy zaprosiła Czytelników na różnego rodzaju spotkania i atrakcje. Miało miejsce spotkanie autorskie z Anną Kowalczyk, która pisze i interesuje się historią kobiet w naszym kraju. Napisała i wydała książkę „Brakująca połowa dziejów. Krótka historia kobiet na ziemiach polskich”, o której głównie rozmawialiśmy na spotkaniu.

Oprócz tego odbył się krótki Quiz Wiedzy i można było doświadczyć wielu eksperymentów, dzięki Centrum Nauki EXPERYMENT.

Dodatkowo dla zainteresowanych zorganizowaliśmy warsztaty dziennikarskie, które poprowadził redaktor naczelny Gazety Wyborczej Trójmiasto i autor (wspólnie z Maciejem Drzewickim) bestsellerowej biografii Anny Przybylskiej „Ania”, Grzegorz Kubicki. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się jak przeprowadzać wywiad, co jest niezbędne do dobrej i ciekawej rozmowy z drugą osobą i poznali tajnik przeprowadzania research. Kolejną atrakcją było spotkanie z Katarzyną Kozłowską, która po skończeniu 50 lat zdecydowała się na podróż dookoła świata i napisała o tym książkę „50-tka dookoła świata”.