Biblioteka Śródmieście działa już pełną parą. Nowa siedziba ma dla Was wiele do zaoferowania. Jeśli jeszcze nie zdążyliście wpaść i odwiedzić nie ma na co czekać.

Kącik i baza dla dzieci

Na ogromnej przestrzeni czeka na Was mnóstwo książek i miejsc do spędzania czasu. Są pomieszczenia z wydzielonymi strefami, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Swoje specjalne miejsce mają tutaj dzieci. Baza to stworzony z myślą o nich plac zabaw, gdzie będą mogły się bawić, gdy rodzice w spokoju będą pracować w bibliotece lub czytać książkę i pić kawę.

Memory Lab

W nowej Bibliotece Śródmieście znajduje się też Memory Lab, czyli stacja do digitalizacji dokumentów analogowych z domowych archiwów czytelników. W tym miejscu można skorzystać z przegrywarki kaset vhs i kaset magnetofonowych na nośniki cyfrowe, za pomocą skanera i komputera można zdigitalizować dokumenty papierowe i zdjęcia. Jest to jedno z pierwszych takich miejsc w polskich bibliotekach. Dodatkowo przez miesiąc luty korzystając z Memory Lab oferujemy dla was retusz i obróbkę zdjęć. Więc jeśli macie jakieś stare fotki, które chcecie zdygitalizować, ale potrzebują odświeżenia – zgłoście się do pań bibliotekarek w Bibliotece Śródmieście i wpiszcie się na listę.

Do dyspozycji czytelników Biblioteki Śródmieście jest pierwszy książkomat na Pomorzu, który zapewni im dostęp do wypożyczeń i zwrotów książek również po zakończeniu pracy biblioteki. Wewnątrz biblioteki na czytelników również czekają nowoczesne rozwiązania.

– Biblioteka Śródmieście jest biblioteką bez tradycyjnej lady. W przestrzeni placówki znajdą się mobilne stanowiska bibliotekarskie oraz selfcheck, urządzenie do samodzielnego wypożyczania i zwracania książek – mówi Natalia Gromow, dyrektor Biblioteki Gdynia. – Dzięki temu bibliotekarze będą mieli czas na pracę z czytelnikami, a osoby które nie chcą korzystać z pomocy pracowników, będą mogły obsłużyć się same.

Biblioteka zadba też o melomanów. W zbiorach placówki znajdują się bowiem płyty winylowe. Zupełna nowość jeśli chodzi o gdyńskie biblioteki. Zapraszamy również fanów gier planszowych, którzy na pewno znajdą coś dla siebie w ogromnym zbiorze gier Biblioteki Śródmieście.

Gry planszowe w Bibliotece Śródmieście

Pierwsze dni po otwarciu zapełnione były mnóstwem atrakcji. Gościem otwarcia był polski pisarz młodego pokolenia, Jakub Małecki. Tego dnia mieliśmy też okazję do wysłuchania koncertu Tatev Hayrapetyan, naszej wolontariuszki z Armenii, która na co dzień pracuje w Dziale Marketingu i Promocji Literatury w Bibliotece Gdynia. Następnego dnia odbyło się spotkanie dla miłośników muzyki na temat winyli. W kolejnych dniach odbyło się spotkanie sąsiedzkie – SWAP PARTY – dla mieszkańców dzielnicy Śródmieście, jak i całej Gdyni oraz Tańce Turlańce dla najmłodszych czytelników i ich rodziców.