Najpopularniejsze wiadomości i informacje dla miasta Gdynia

Na nowotwory chorujemy coraz częściej. Wśród kobiet, jednym z bardzo często występujących nowotworów jest nowotwór jajnika. Jeżeli chora kobieta bardzo szybko zareaguje, obecna medycyna ma narzędzia do tego, aby została zupełnie wyleczona. Jeżeli nowotwór zostanie wykryty późno, walka z nim będzie znacznie trudniejsza, może nawet dojść do usunięcia jajnika. Jak szybko diagnozować problem? Rozwiązaniem są badania oznaczenia markerów jajnika.

Rak jajników – statystyki

Niestety, statystyki związane z nowotworem jajników nie napawają optymizmem. Okazuje się, że jest to choroba, która zajmuje 4 miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów u kobiet, w bardzo różnym wieku. Wciąż odnotowuje się wzrost zachorowania na świecie na nowotwór jajników. Jeszcze bardziej martwiące jest to, że ponad 70 procent chorych rozpoznaje swoją chorobę dopiero w III a nawet IV stopniu zaawansowania choroby (skala FIGO – oznaczająca stopnie choroby jest 4-stopniowa). To wskazuje na to, że u niewielu chorych kobiet następuje rozpoznanie nowotworu we wczesnym etapie. Markery nowotworowe jajnika, daje możliwość rozpoznania choroby bardzo szybko!

Markery nowotworowe jajnika – badaj i przeciwdziałaj

Objawy raka jajników

Nowotwór jajników to choroba bardzo zdradliwa, ponieważ często nie daje żadnych oznak. Jest to jedna z przyczyn, dla których choroba rozpoznawana jest tak późno, często wtedy, gdy jajnika nie da się już uratować. Kobiety nie odczuwają żadnych dolegliwości, zatem zwlekają z kontrolna wizytą u lekarza ginekologa. To z kolei prowadzi do rozwoju choroby, a pacjentki lądują w szpitalach niestety, kiedy choroba jest już zaawansowana. Dlatego tak ważne są regularne wizyty u ginekologa, nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że wszystko jest w jak najlepszym porządku. Lekarz dla pewności może zlecić markery nowotworowe jajnika. Jeżeli z jakiegoś powodu kobieta nie ma czasu udać się do lekarza, może sama, prywatnie wykonać to badanie, a jeżeli wyniki wyjdą niepokojące, udać się z nimi niezwłocznie do lekarza. Podwyższone markery nowotworowe mogą świadczyć nie tylko o raku jajnika, ale także o wielu innych problemach, warto więc wybrać się do lekarza w celu wykonania dodatkowych badań.

Która kobieta powinna zdecydować się na badanie: markery nowotworowe jajnika

Markery nowotworowe jajnika to badanie polecane wszystkim kobietom, bez względu na wiek. Chociaż często zdarza się, że nowotwór mają te kobiety, w których rodzinie zdarzały się nowotwory, to bywa również tak, że chorują kobiety, w rodzinach których tej choroby nie było. Nie jest to badanie bardzo kosztowne, można wykonać je prywatnie, nawet bez skierowania od lekarza – i warto to robić! Jeżeli wynik będzie niepokojący, koniecznie należy skonsultować go z lekarzem.

Podwyższony poziom w badaniu może oznaczać nie tylko nowotwór jajnika, ale szereg innych chorób, np. zapalenie osierdzia, niewydolność serca czy płuc, choroby wątroby, sarkoidozę, cukrzycę i wiele innych chorób. Wynik zatem należy skonsultować.

Czy badania należy się obawiać?

Absolutnie nie! Wiele kobiet odsuwa konieczność wykonania badań związanych z narządami płciowymi, zarówno wewnętrznymi jak i zewnętrznymi, z powodu wstydu. Należy jednak pamiętać, że wiele badań polega wyłącznie na pobraniu krwi. Oczywiście wstyd i strach przed wizyta u ginekologa warto przełamywać – jest to lekarz, który może szybko rozpoznać wiele problemów związanych z bardzo intymnymi sprawami, dlatego nie warto go unikać! Markery nowotworowe jajnika to jedno z tych badań, które wykonuje się poprzez pobranie krwi.

Markery nowotworowe jajnika to badanie, które warto wykonać. Jeżeli w Twojej rodzinie są przypadki zachorowania na raka zagajnika lub na inny nowotwór, koniecznie wykonaj badania, bez względu na wiek. Warto, aby panie wykonywały to badanie nawet wtedy, gdy w rodzinie nie było zachorowania na nowotwór. Dzięki wynikom tego badania, lekarz może pokierować pacjentka tak, aby przeszła przez leczenie szybko i z sukcesem.