W grudniu gdyńska filia Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej przygotowała dwie bezpłatne propozycje nie do odrzucenia. Pierwszą z nich są warsztaty dla seniorów dotyczące właściwego dostosowania aktywności fizycznej do aktualnego stanu zdrowia, które odbywać się będą przez cały miesiąc. Z kolei 7 i 14 grudnia COMS zaprasza na badania i konsultacje lekarskie oraz dietetyczne do swojej placówki przy ulicy Olimpijskiej.

Powszechny dostęp do: siłowni zewnętrznych, boisk trawiastych oraz poliuretanowych; darmowe zajęcia „Gdyńskiego Poruszenia”, a także wspaniałe trasy biegowe oraz ścieżki rowerowe. To wszystko sprawia, że gdynianie chcą uprawiać sport – choćby dla własnej satysfakcji. O tym jak robić to „z głową”, dowiedzą się najbardziej doświadczeni mieszkańcy miasta, którzy ukończyli już 50. rok życia.

Chcemy stopniowo zwiększać świadomość seniorów w zakresie właściwego dostosowania treningów do ich problemów zdrowotnych, a także przypominać o korzyściach płynących z aktywności fizycznej  – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Rafał Klajnert.

Warsztaty prowadzone będą w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 w zakresie „Działania edukacyjne, cel operacyjny: Promocja zdrowego i aktywnego starzenia się”. Szkolenie składać się będzie z dwóch części: teoretycznej oraz praktycznej i potrwa 16 godzin. Wykłady poprowadzą lekarze specjaliści. Z seniorami spotkają się również wykwalifikowani fizjoterapeuci.

Uczestnicy dowiedzą się m. in: jakie zależności zachodzą między brakiem aktywności fizycznej a występowaniem określonych chorób. Szczególnie bacznie przyjrzymy się problemom związanym z układem krążenia, metabolizmem, osteoporozą czy sarkopenią – zapowiada Agnieszka Niewiadomska, kierownik Centralnego Ośrodka Medycyny Sportowej w Gdyni. – Podczas części praktycznej skupimy się na zaprezentowaniu prostych ćwiczeń fizycznych, które można wykonywać w terenie oraz warunkach domowych.

Warsztaty odbywać się będą w grudniu, bezpośrednio po zajęciach „Gdyńskiego Poruszenia”, w obiektach Gdyńskiego Centrum Sportu. Ich szczegółowy harmonogram poznamy do końca tygodnia (do 9 grudnia). Zgłoszenia pod numerami telefonu 609 162 779 i 58 765 07 96 lub osobiście w Centralnym Ośrodku Medycyny Sportowej przy ul. Olimpijskiej 5/9.

To jednak nie koniec propozycji przygotowanych przez COMS oraz Gdyńskie Centrum Zdrowia, które jest współtwórcą całej akcji.

7 i 14 grudnia w godzinach od 16 do 20 mieszkańcy będą mogli wziąć udział w bezpłatnych badaniach i konsultacjach w siedzibie placówki. Oferta skierowana jest do wszystkich, którzy chcą podjąć aktywność fizyczną, rozpocząć treningi lub chorują przewlekle i nie wiedzą jaki rodzaj aktywności dobrać do swojego stanu zdrowia.

W ofercie m.in.: badanie EKG serca z pomiarem ciśnienia, glukozy, nawodnienia oraz konsultacją lekarską, na której lekarze wskażą stopień ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego i jak skutecznie dobrać obciążenia treningowe. Ponadto analiza składu ciała wraz z konsultacją dietetyczną, w trakcie której zostaną omówione zalecenia żywieniowe odpowiednie do stanu zdrowia i dostosowane do aktywności fizycznej oraz badanie wydolności fizycznej.

Aby zapisać się na bezpłatne badania należy wcześniej dokonać rezerwacji pod numerem telefonu: 58 765 07 96 lub 609 162 779.