W niedzielne przedpołudnie przez Bulwar Nadmorski przepłynęła błękitna fala stworzona przez uczestniczki Biegu Kobiet Anita „Zawsze Pier(w)si”. W imprezie wzięło udział ponad 1300 pań. Celem imprezy było zwrócenie uwagi na profilaktykę nowotworów piersi.

Gdynia jest drugim tegorocznym przystankiem imprezy. Punktualnie o godzinie 11:00 uczestnicy wystartowali na pięciokilometrową trasę prowadzącą Bulwarem Nadmorskim.
To nie tylko zmagania sportowe, ale przede wszystkim profilaktyka. Bardzo cieszymy się, że Gdynia jako jedno z ośmiu miast w Polsce ma okazję organizować to wydarzenie – mówi dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu Marek Łucyk, który przy linii mety dopingował małżonkę. – Mam apel do wszystkich kobiet: „Pamiętajcie, badajcie się! Jesteście dla nas bardzo ważne!”.

Pomysłodawczynią akcji jest Marzena Michalec, która kilka lat temu pokonała chorobę. Wówczas postanowiła, że za pośrednictwem imprezy biegowej zacznie propagować informacje dotyczące profilaktyki i leczenia nowotworów.
Kładziemy nacisk na to, aby panie, poprzez bieganie, uświadamiały sobie skalę problemu, która istnieje. Robimy co w naszej mocy, jest nas coraz więcej i będzie coraz lepiej – mówi Marzena Michalec z fundacji „W biegu”. – Kiedy widzę, że do Gdyni przyjechały kobiety z całej Polski, to czuję olbrzymią radość. Ta piękna, błękitna fala, sprawia, że czuję w sobie nowe pokłady energii, aby działać jeszcze więcej, mocniej i bardziej – dodaje.
Co roku, ponad pięć tysięcy Polek umiera na raka piersi, jednak wykrycie choroby w wczesnym stadium zdecydowanie zwiększa szansę na pokonanie niechcianego intruza.

Mimo że to nie wynik sportowy był najważniejszy, najlepsze z grona 1330 pań wymienić trzeba. Gdyńską odsłonę Biegu Kobiet, z czasem 19:45, wygrała Małgorzata Tuwalska z LKS Zantyr Sztum, która o 20 sekund wyprzedziła swoją siostrę Elżbietę. Na najniższym stopniu podium uplasowała się Joanna Krawiec. Panowie, mimo że również startowali, nie zostali uwzględnieni w oficjalnych wynikach.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.