Młodzi piłkarze będą trenować w Wielkiej Brytanii pod szyldem Arki Gdynia! Z początkiem 2018 roku rusza projekt zagranicznej sieci szkółek żółto-niebieskich. Nowe pokolenia zawodników będą szkolić się między innymi w Nottingham, Coventry czy Leicester. Plany są szersze – Arka Gdynia UK chce działać też w Londynie czy Manchesterze.

Arka Gdynia, która w seniorskim futbolu przeżywa swój złoty okres, teraz będzie też promować klubową markę i wychowywać młodych piłkarzy w Wielkiej Brytanii. Arka Gdynia UK – tak oficjalnie nazywa się sieć szkółek piłkarskich, które rozpoczęły swoją działalność wraz z początkiem 2018 roku. Zajęcia najprawdopodobniej ruszą w połowie lutego. Oznacza to, że już niedługo dzieci polskich emigrantów, ale i lokalni mieszkańcy będą mogli trenować poza granicami Polski w żółto-niebieskich koszulkach z herbem Arki. Za projekt są odpowiedzialni Dominik Nowowiejski i Jan Jaźwiński, a zespół uzupełniają Martyna Gąska, Aleksandra Kocot i Szymon Kamiński.

Na początek w pięciu miastach
Brytyjska sieć szkółek związanych z Arką to – według wstępnych założeń – dokładnie pięć lokalizacji, w których prowadzone będzie szkolenie dzieci i młodzieży. Na start wybrano Nottingham, Coventry, Leicester, Norwich i Brighton, a na dziś wiadomo, że ze względu na duże zainteresowanie szybciej uda się uruchomić także oddział w Londynie, który był planowany pod kątem dalszego rozwoju inicjatywy.

Planowaliśmy rekrutację w Londynie na przełom kwietnia i maja, ale w związku z wieloma telefonami oraz sygnałami, że niektórzy są nawet gotowi dojeżdżać na treningi z Londynu do Brighton, zdecydowaliśmy że rozpoczniemy działalność w stolicy Wielkiej Brytanii już teraz. Formularze zgłoszeniowe można składać online – mówi Jan Jaźwiński, dyrektor Arka Gdynia UK.

Kto będzie mógł trenować w brytyjskich oddziałach gdyńskiej Arki? Każdy, bez względu na płeć, religię czy pochodzenie, chociaż nie da się ukryć, że cały projekt to w dużej mierze ukłon w stronę kibiców-emigrantów. Na przestrzeni lat na Wyspy Brytyjskie wyemigrowało sporo aktywnych fanów żółto-niebieskich, którzy w kraju nazywanym „kolebką futbolu” osiedlili się na stałe i założyli rodziny. Teraz ich dzieci będą mogły na miejscu skorzystać z treningów w barwach gdyńskiego klubu. Rekrutacja jest prowadzona dla dzieci od 4. do 15. roku życia.

Byłoby dobrze, gdyby dzieci z brytyjskiej Polonii grały w rzeczywistych polskich klubach z ekstraklasy zamiast małych szkółek. Wszystko ma być prowadzone identycznie tak, jak w Gdyni: od ubioru trenerów, po program treningowy. Mamy nadzieję, że w przyszłości trafią do Arki zawodnicy wychowani w takich szkółkach – mówi Krzysztof Rybicki, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia.

Chcemy dać szansę wszystkim zawodnikom, a następnie dostosować układ konkretnych grup pod poziom zaawansowania piłkarskiego. Oprócz aspektów czysto sportowych dochodzi również promocja Arki Gdynia za granicą. Jest wiele polskich emigrantów, którzy marzą o tym aby ich dzieci trenowały w ich ulubionym klubie, a odległości nie dawały im do tej pory takiej szansy – dodaje Jan Jaźwiński.

Założyciele podkreślają też fakt, że uruchomienie zagranicznej szkółki może dać młodym polskim piłkarzom lepsze możliwości do rozwoju. Szanse na dostanie się do akademii czołowych klubów pokroju Manchesteru United czy Liverpoolu były niewielkie, a w brytyjskiej Arce zawodnicy będą pod bieżącym nadzorem trenerów z Gdyni, czuwać będą też skauci PZPN-u odpowiedzialni za wyszukiwanie zawodników do młodzieżowych reprezentacji Polski.

Wielki start już w lutym
Inauguracja projektu pod nazwą Arka Gdynia UK zbiegła się w czasie z 15-leciem działalności Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia, które do tej pory kształciło młodych piłkarzy między innymi w ośrodku na gdyńskim Witominie.

Równolegle wszystko pokryło się też z wyjątkowo dobrymi wynikami seniorskiej drużyny żółto-niebieskich, która występuje z powodzeniem w rozgrywkach Lotto Ekstraklasy, a w zeszłym roku zdobyła Puchar i Superpuchar Polski oraz reprezentowała kraj w eliminacjach do Ligi Europy. Trudno o lepszą promocję dla piłkarskiej marki, a rosnące zainteresowanie sprawiło, że rozwój Arki na Wielką Brytanię stał się zupełnie realny.

Główny cel to promocja klubu, marki Arka Gdynia i tym samym miasta Gdyni na terenie Wielkiej Brytanii. Arka Gdynia UK to oficjalna marka klubu. Działa na mocy umowy z SI Arka Gdynia, a wszystkie działania promocyjne są wdrażane za naszą zgodą i po konsultacjach. Beneficjentem działań szkoleniowych będzie natomiast Arka SSA, którą w przyszłości mogą zasilać wyróżniający się zawodnicy z akademii – mówi Tomasz Bobryk, dyrektor Stowarzyszenia Inicjatywa Arka Gdynia.

Na początku lutego Arka Gdynia UK rozpocznie spotkania organizacyjne z zainteresowanymi rodzicami, na których zostaną przedstawieni trenerzy oraz plany rozwoju. Jednocześnie trwa nabór dla młodych piłkarzy. Jeżeli wszystko uda się zgodnie z planem, to w ciągu roku właściciele chcą rozszerzyć swoją brytyjską działalność aż do 10 oddziałów.

Więcej bieżących infomacji na temat szkółki pojawi się na jej facebookowym fanpage’u, ponadto działa też osobna strona internetowa Arki Gdynia UK.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.