doświetlanie_murawyNie tylko podgrzewana murawa czy zastosowanie agrowłókniny, ale także dodatkowe naświetlenie nawierzchni specjalnymi urządzeniami LED/IR – to wynik rozpoczętych z początkiem listopada zimowych zabiegów pielęgnacyjnych na murawie Stadionu Miejskiego w Gdyni.

- Obecnie, kiedy w nocy pojawiają się przymrozki, a naturalna wegetacja trawy została zahamowana, robimy co w naszej mocy, wykorzystując najnowocześniejsze metody, aby zadbać o najwyższą jakość murawy naszego stadionu i sprostać oczekiwaniom widzów oraz piłkarzy – mówi Tomasz Cząstka, kierownik Stadionu Miejskiego w Gdyni.

Na gdyńskim stadionie wzorem lat ubiegłych w ramach zimowych zabiegów pielęgnacyjnych stosowane są: system ogrzewania murawy oraz agrowłóknina, której zadaniem jest chronienie nawierzchni przed przymrozkami i niskimi temperaturami. Tegoroczną nowością jest wykorzystanie nowoczesnego systemu doświetlania murawy lampami LED/IR. Stadion Miejski w Gdyni jako pierwszy w Polsce ma możliwość praktycznego sprawdzenia tych urządzeń.

W lampach LED/IR zamiast starej technologii opartej na energochłonnych żarówkach sodowych (HPS) zastosowano wydajną technologię opartą na połączeniu źródeł LED dostarczających roślinom światło oraz promiennikach podczerwieni (IR) generujących niezbędne ciepło.

- Po raz pierwszy w tym roku wykorzystujemy system doświetlania murawy. Specjalistyczne lampy ledowe ustawiliśmy w miejscach, które wymagały największej regeneracji. Liczymy, że poświęcona energia pozwoli na wzrost trawy nawet w warunkach ujemnych temperatur zewnętrznych – dodaje Tomasz Cząstka.

Artur Sobecki, przedstawiciel firmy TSL Green Growing Solutions dostarczającej nowoczesne urządzenia na gdyński stadion, podkreśla, że najważniejszymi atutami technologii LED/IR są: wydajność, kontrola procesu doświetlania, oszczędność kosztów energii, długa żywotność źródeł światła oraz liczne rozwiązania ułatwiające pracę opiekunom murawy.

Poprawianie jakości muraw piłkarskich metodą doświetlania stosowane jest na stadionach na całym świecie. Nowoczesne urządzenia LED/IR, które z początkiem listopada rozpoczęły prace na gdyńskim obiekcie, od lat z powodzeniem dbają o nawierzchnie na stadionach niemieckiej Bundesligi, ligi angielskiej, belgijskiej i holenderskiej.


Dodaj komentarz
Komentarze nie odnoszące się bezpośrednio do treści artykułu, obraźliwe, nieprawdziwe oraz niezgodne z prawem, reklamowe publikowane bez zgody wydawcy mogą zostać usunięte przez administrację. Komentarz osoby niezalogowanej, który zawiera link/i jest zatwierdzany ręcznie przez administrację.